- Hem
- Produkter
- Teknik
- Kablar & Kontakter
- Övrigt inom Kablar & Kontakter
- APC Smart-UPS SRT 5000VA RM - UPS - 4500 Watt - 5000 VA
APC Smart-UPS SRT 5000VA RM - UPS - 4500 Watt - 5000 VA
Denna APC Smart-UPS är utformad för IT-proffs eller nätverksadministratörer för att upprätthålla drifttid och kontinuitet i verksamheten. De...
117 087 kr
inkl. moms
Bara 2 kvar
Beräknas skickas inom 4 - 5 vardagar
Fri frakt över 499:-
Snabb leverans
Alltid låga priser
Produktbeskrivning
Denna APC Smart-UPS är utformad för IT-proffs eller nätverksadministratörer för att upprätthålla drifttid och kontinuitet i verksamheten. Denna 5kVA on-line 3U rackmonterad UPS ger ren sinusvågseffekt och förlängd drifttid för att stödja kritisk elektronik under strömavbrott. Den levereras med Hard Wire 3-wire (1P+N+E) ingång, 6x IEC 320 C13 och 4x IEC 320 C19 uttag samt 2x IEC bygelkablar. UPS:en har ett inbyggt nätverkshanteringskort för nätverksbaserad övervakning och hantering av UPS:en. UPS:en levereras med PowerChute Network Shutdown som ger en elegant avstängning av fysiska servrar, virtuella maskiner och HCI-kluster. Den har en extra SmartSlot för valfritt tillbehörskort, t.ex. I/O-kort för torr kontakt. UPS-enheten kan anslutas till EcoStruxure IT eller tredje parts centraliserade hanteringsplattformar. UPS:en har 3 års garanti och det inbyggda blybatteriet har 2 års garanti.
- 5kVA/4,5kW dubbelkonvertering on-line ren sinusvåg 3U rackmonterad UPS
- Idealisk för servrar, lagring, röst-/datanätverk, medicinska laboratorier och lätta industriapplikationer
- Rack/Tower konvertibel (skensats ingår)
- 1 års prenumeration på Secure Network Management Card ingår
- Lägg till upp till 10 externa batteripaket (SRT192RMBP) för längre drifttid
- Inbyggt nätverkshanteringskort för nätverksbaserad UPS-övervakning och -hantering
- Smidig avstängning av fysiska servrar, virtuella maskiner och HCI-kluster
- SmartSlot för ytterligare kommunikationsalternativ
- Ger ren ström med noll överföringstid för kritiska eller känsliga enheter
- LCD grafikdisplay
Text och mimic diagram som återger operationsläge, systemparametrar och larm. - 10/100 BaseT-anslutning
Anslut enheten till ett nätverk med en 10 eller 100 BaseT-anslutning - ECO-läge
Driftläge som vid goda förutsättningar för strömförsörjning tar omvägar runt outnyttjade elkomponenter för att uppnå en mycket hög drifteffektvitet utan att göra avkall på skyddet. - Grönt läge
Patentsökt driftläge som förbigår oanvända elektriska komponenter när strömförsörjningen är god för att uppnå en synnerligen hög driftseffektivitet utan att skyddet komprometteras. - Meddelande om batterifel
Ger tidig varning för felanalys av batterier vilket gör att förebyggande underhåll kan utföras i tid.
- Dokumentations-CD
- Installationshandbok
- Rackmonteringsutrustning
- Fästen för rackmontering
- Stödskenor för rackmontering
- Temperaturmätare
- Garantikort
- Web/SNMP Management Card
| Produktbeskrivning | APC Smart-UPS SRT 5000VA RM - UPS - 4500 Watt - 5000 VA |
| Typ av enhet | UPS - kan monteras i rack |
| Stativstorlek | 3U |
| Vikt | 54.55 kg |
| Inspänning | AC 230 V |
| Utspänning | AC 230 V ± 3% |
| Effektkapacitet | 4500 Watt / 5000 VA |
| Inmatningsanslutningar | 3-trådig kabel (1PH + N + G) |
| Utdatakontakter | 6 x power IEC 60320 C13 ¦ 4 x ström IEC 60320 C19 ¦ 2 x IEC-kontakt |
| Batteri | Bly-syra |
| Driftstid (upp till) | 4 min på full laddning |
| Nätverk | USB |
| Färg | Svart |
| Dimensioner (BxDxH) | 43.2 cm x 71.9 cm x 13 cm |
| Tillverkarens garanti | 3 års garanti |
| Designat för | P/N: ACDC2513, AR2407, AR2480, AR2487, AR2487G, AR2507, AR2580, AR2587, AR3100G, AR3100TAA, AR3100W, AR3105SP, AR3105W, AR3107G, AR3107SP, AR3300G, AR3300SP, AR3300W, AR3305SP, AR3305W, AR3307SP, AR3307W, AR4038IX429, AR4038IX431, AR4038IX432, AR4038X429, AR4038X431, AR4038X432, NBWL0356A |
Allmänt
| Typ av enhet | UPS - kan monteras i rack |
| Höjd (U-format) | 3U |
| Färg | Svart |
Nätdel
| UPS-teknik | Online |
| Inspänning | AC 230 V |
| Tillhandahållen frekvens | 50/60 Hz |
| Erforderlig frekvens | 45 - 65 Hz |
| Inmatningsanslutningar | 3-trådig kabel (1PH + N + G) |
| Kontaktdetaljer för uteffekt | 6 x power IEC 60320 C13 ¦ 4 x ström IEC 60320 C19 ¦ 2 x IEC-kontakt |
| Utspänning | AC 230 V ± 3% - 50/60 Hz |
| Effektkapacitet | 4500 Watt / 5000 VA |
| Utvågform | Sinusvåg |
| Spänningsavledning | Ja |
| Energivärdering | 480 joule |
| Effektivitet | 98% |
Batteri
| Teknik | Bly-syra |
| Runtime (upp till) | 4 min vid full laddning ¦ 11.8 min vid halv maskin |
| Laddningstid | 3 timmar |
| Egenskaper | Underhållsfri, förseglad, läcksäker |
Nätverk
| Gränssnitt för fjärradministration | USB |
Expansion/Anslutning
| Gränssnitt | 1 x seriell - RJ-45 ¦ 1 x hantering (USB) - 4-stifts USB typ B ¦ 1 x EPO (emergency power off) |
| Expansionskortplatser | 1 (totalt)/ 1 (ledig) x SmartSlot |
Diverse
| Egenskaper | Hörbart larm, LCD-bildskärm |
| Standarder som följs | C-Tick, VDE, IEC 60950, EN 50091-2, RoHS, EN 50091-1, REACH, EN 62040-2, IP20, EAC |
Programvara / Systemkrav
| Medföljande programvara | APC PowerChute Business Edition |
Tillverkarens garanti
| Service och support | Begränsad garanti - 3 år ¦ Begränsad garanti - batterier - 2 år |
Miljöparametrar
| Min temperatur vid drift | 0 °C |
| Max temperatur vid drift | 40 °C |
| Luftfuktighet vid drift | 0 - 95 % (icke-kondenserande) |
| Ljudnivå | 55 dBA |
Mått och vikt
| Bredd | 43.2 cm |
| Djup | 71.9 cm |
| Höjd | 13 cm |
| Vikt | 54.55 kg |
Mått och vikt (brutto)
| Emballagets bredd | 61 cm |
| Emballagets djup | 96 cm |
| Emballagets höjd | 33 cm |
| Emballagets vikt | 63.6 kg |
Kompatibilitetsinformation
| Designat för | P/N: ACCS1000, ACCS1001, ACCS1002, ACCS1003, ACCS1004, ACCS1005, ACDC1016, ACDC1017, ACDC1019, ACDC1020, ACDC2513, ACF001, ACF002, AP5017, AP5602, AP5606, AP5607, AP5616, AP92200, AP9290, AR2407, AR2480, AR2487, AR2487G, AR2507, AR2580, AR2587, AR3000, AR3100, AR3100G, AR3100SP, AR3100SP1, AR3100SP2, AR3100TAA, AR3100W, AR3100X609, AR3100X610, AR3100X617, AR3101, AR3104, AR3104SP1, AR3105, AR3105SP, AR3105W, AR3107, AR3107G, AR3107SP, AR3107X609, AR3107X610, AR3107X617, AR3200, AR3300, AR3300G, AR3300SP, AR3300W, AR3300X609, AR3300X610, AR3300X617, AR3305, AR3305SP, AR3305W, AR3307, AR3307SP, AR3307W, AR3307X609, AR3307X610, AR3307X617, AR4038, AR4038A, AR4038I, AR4038IA, AR4038IX429, AR4038IX431, AR4038IX432, AR4038X429, AR4038X431, AR4038X432, AR7007, AR8135BLK, NBWL0356A |
| Produktlinje | APC Smart-UPS SRT |
| Modell | 5000VA RM |
| Märke | APC |
Specifikation
Leverans
Vi erbjuder flera smidiga leveransalternativ beroende på ditt postnummer, såsom Budbee Box, Early Bird, Instabox och DB Schenker. Vid köp över 499 kr är leveransen kostnadsfri, annars tillkommer en fraktavgift från 49 kr. Välj det alternativ som passar dig bäst för en bekväm leverans.
Betalning
Du kan betala tryggt och enkelt via Avarda med flera alternativ: Swish för snabb betalning, kortbetalning med VISA eller MasterCard, faktura med 30 dagars betalningstid, eller konto för flexibel delbetalning.