- Hem
- Produkter
- Teknik
- Kablar & Kontakter
- Övrigt inom Kablar & Kontakter
- APC Smart-UPS SRT 2200VA RM - UPS - 1980 Watt - 2200 VA - Bly-syra
APC Smart-UPS SRT 2200VA RM - UPS - 1980 Watt - 2200 VA - Bly-syra
Denna APC Smart-UPS är utformad för IT-proffs eller nätverksadministratörer för att upprätthålla drifttid och kontinuitet i verksamheten. De...
50 374 kr
inkl. moms
Bara 5 kvar
Beräknas skickas inom 4 - 5 vardagar
Fri frakt över 499:-
Snabb leverans
Alltid låga priser
Produktbeskrivning
Denna APC Smart-UPS är utformad för IT-proffs eller nätverksadministratörer för att upprätthålla drifttid och kontinuitet i verksamheten. Denna 2U rackmonterade UPS med 2200VA online ger ren sinusvågseffekt och förlängd drifttid för att stödja kritisk elektronik under strömavbrott. Den levereras med brittiska BS1363A, IEC 320 C20 och Schuko CEE 7/EU1-16P-ingångar, 8x IEC 320 C13 och 2x IEC 320 C19 uttag. Den har en SmartSlot för valfritt nätverkshanteringskort som möjliggör elegant avstängning av fysiska servrar, virtuella maskiner och HCI-kluster via PowerChute Network Shutdown. UPS:en kan ansluta till EcoStruxure IT eller centraliserade hanteringsplattformar från tredje part. APC Smart-UPS SRT har 3 års garanti och det inbyggda blybatteriet har 2 års garanti. UPS-enheten kan anslutas till EcoStruxure IT eller tredje parts centraliserade hanteringsplattformar. UPS:en har 3 års garanti och det inbyggda blybatteriet har 2 års garanti.
- 2200VA/1980W dubbelkonvertering on-line ren sinusvåg 2U rackmonterad UPS
- Idealisk för servrar, lagring, röst-/datanätverk, medicinska laboratorier och lätta industriapplikationer
- Rack/Tower konvertibel (skensats ingår)
- Ger ren ström med noll överföringstid för kritiska eller känsliga enheter
- Lägg till upp till 10 externa batteripaket (SRT72RMBP) för längre drifttid
- Graceful shutdown med serie- eller USB-kablar via PowerChute Serial Shutdown
- LCD grafikdisplay
Text och mimic diagram som återger operationsläge, systemparametrar och larm. - ECO-läge
Driftläge som vid goda förutsättningar för strömförsörjning tar omvägar runt outnyttjade elkomponenter för att uppnå en mycket hög drifteffektvitet utan att göra avkall på skyddet. - Meddelande om batterifel
Ger tidig varning för felanalys av batterier vilket gör att förebyggande underhåll kan utföras i tid. - För rack- eller tornmontering
Skyddar ursprungsinvesteringarna för UPS-enheterna vid flytt från towermiljö till rackmonterad miljö.
- Cd med programvara
- Landsspecifik löstagbar strömkabel
- Dokumentations-CD
- Installationshandbok
- Rackmonteringsutrustning
- Fästen för rackmontering
- Stödskenor för rackmontering
- USB-kabel
- Garantikort
| Produktbeskrivning | APC Smart-UPS SRT 2200VA RM - UPS - 1980 Watt - 2200 VA - Bly-syra |
| Typ av enhet | UPS - rackmonterbar/extern |
| Stativstorlek | 2U |
| Vikt | 25 kg |
| Inspänning | AC 220/230/240 V |
| Utspänning | AC 220/230/240 V |
| Effektkapacitet | 1980 Watt / 2200 VA |
| Inmatningsanslutningar | 3 x ström IEC 60320 C20, ström BS 1363A, Eurokontakt (ström CEE 7/16) |
| Utdatakontakter | 8 x power IEC 60320 C13 ¦ 2 x ström IEC 60320 C19 |
| Batteri | Bly-syra Bly-syra |
| Antal batterier | 1 |
| Driftstid (upp till) | 3.9 min på full laddning |
| Nätverk | RS-232, USB |
| Färg | Svart |
| Dimensioner (BxDxH) | 43.2 cm x 58.4 cm x 8.5 cm |
| Miljöstandarder | ENERGY STAR |
| Tillverkarens garanti | 3 års garanti |
| Designat för | P/N: AR2487G, AR3100W, AR3105SP, AR3105W, AR3140G, AR3140W, AR3150W, AR3155SP, AR3155W, AR3300W, AR3305W, AR3340G, AR3355SP, AR3355W, AR4018IX429, AR4018SP, AR4018SPX429, AR4018SPX431, AR4018SPX432, AR4018X429, AR4024IX431, AR4024SP, AR4024SPX429, AR4024SPX431, AR4024SPX432, AR4038IX432, NBWL0356A |
Allmänt
| Typ av enhet | UPS - rackmonterbar/extern |
| Höjd (U-format) | 2U |
| Färg | Svart |
Nätdel
| UPS-teknik | Online |
| Inspänning | AC 220/230/240 V |
| Inspänningens område | AC 160 - 275 V |
| Inspänningens område (justeringsbart) | AC 100 - 275 V |
| Tillhandahållen frekvens | 50/60 Hz |
| Erforderlig frekvens | 50/60 Hz |
| Inmatningsanslutningar | 3 x ström IEC 60320 C20, ström BS 1363A, Eurokontakt (ström CEE 7/16) |
| Kontaktdetaljer för uteffekt | 8 x power IEC 60320 C13 ¦ 2 x ström IEC 60320 C19 |
| Utspänning | AC 220/230/240 V 50/60 Hz |
| Effektkapacitet | 1980 Watt / 2200 VA |
| Utvågform | Sinusvåg |
| Spänningsavledning | Ja |
| Energivärdering | 340 joule |
| Effektivitet | 96%, 92% at 100% Load |
Batteri
| Antal | 1 |
| Teknik | Bly-syra Bly-syra |
| Runtime (upp till) | 3.9 min vid full laddning ¦ 11.6 min vid halv maskin |
| Laddningstid | 3 timmar |
| Egenskaper | Underhållsfri, förseglad, läcksäker |
Nätverk
| Gränssnitt för fjärradministration | RS-232, USB |
Expansion/Anslutning
| Gränssnitt | 1 x hantering (RS-232) - 9 pin D-Sub (DB-9) ¦ 1 x EPO (emergency power off) ¦ 1 x hantering (USB) - 4-stifts USB typ A |
| Expansionskortplatser | 1 (totalt)/ 1 (ledig) x SmartSlot |
Diverse
| Medföljande kablar | Strömkabel 2.44 m ¦ Seriell kabel - extern ¦ USB-kabel - extern |
| Rackmonteringssats | Inkluderat |
| Egenskaper | Hörbart larm, nödavstängning, LCD-bildskärm, intern förbikoppling, Eco-Mode |
| Standarder som följs | VDE, IEC 62040-2, RoHS, EN 62040-2, IP20, EAC, RCM, IEC 62040-1, EN 62040-1 |
Programvara / Systemkrav
| Medföljande programvara | APC PowerChute Business Edition |
Hållbarhetsinformation
| ENERGY STAR | Ja |
Tillverkarens garanti
| Service och support | Begränsad garanti - utbyte - 3 år ¦ Begränsad garanti - batterier - 2 år |
Miljöparametrar
| Min temperatur vid drift | 0 °C |
| Max temperatur vid drift | 40 °C |
| Luftfuktighet vid drift | 0 - 95 % (icke-kondenserande) |
| Ljudnivå | 55 dBA |
Mått och vikt
| Bredd | 43.2 cm |
| Djup | 58.4 cm |
| Höjd | 8.5 cm |
| Vikt | 25 kg |
Mått och vikt (brutto)
| Emballagets bredd | 59.9 cm |
| Emballagets djup | 81 cm |
| Emballagets höjd | 24.6 cm |
| Emballagets vikt | 34.02 kg |
Kompatibilitetsinformation
| Designat för | P/N: ACCS1000, ACCS1001, ACCS1002, ACCS1003, ACCS1004, ACCS1005, ACCS1006, ACCS1007, ACDC1015, ACDC1016, ACDC1017, ACDC1019, ACDC1020, ACDC1021, ACDC2513, ACF001, ACF002, ACF003, ACF101BLK, ACF102BLK, ACF201BLK, ACF400, ACF600, AP5017, AP5602, AP5606, AP5607, AP5616, AP92200, AP9290, AR100, AR100HD, AR202, AR203A, AR204A, AR2101, AR2102BLK, AR2144BLK, AR2145BLK, AR2200, AR2280, AR2400, AR2400FP1, AR2401, AR2407, AR2480, AR2487, AR2487G, AR2500, AR2507, AR2580, AR2587, AR2900, AR2901, AR3000, AR3100, AR3100G, AR3100SP, AR3100SP1, AR3100SP2, AR3100TAA, AR3100W, AR3100X609, AR3100X610, AR3100X617, AR3101, AR3104, AR3104SP1, AR3105, AR3105SP, AR3105W, AR3107, AR3107G, AR3107SP, AR3107X609, AR3107X610, AR3107X617, AR3130, AR3140, AR3140G, AR3140W, AR3150, AR3150SP, AR3150SP1, AR3150SP2, AR3150W, AR3150X609, AR3150X610, AR3150X617, AR3155, AR3155SP, AR3155W, AR3157, AR3157SP, AR3157X609, AR3157X610, AR3157X617, AR3200, AR3300, AR3300G, AR3300SP, AR3300W, AR3300X609, AR3300X610, AR3300X617, AR3305, AR3305SP, AR3305W, AR3307, AR3307SP, AR3307W, AR3307X609, AR3307X610, AR3307X617, AR3340, AR3340G, AR3340W, AR3347, AR3350, AR3350SP, AR3350W, AR3350X609, AR3350X610, AR3350X617, AR3355, AR3355SP, AR3355W, AR3357, AR3357SP, AR3357X609, AR3357X610, AR3357X617, AR3810, AR3812, AR3814, AR4018, AR4018A, AR4018I, AR4018IA, AR4018IX429, AR4018IX431, AR4018IX432, AR4018SP, AR4018SPX429, AR4018SPX431, AR4018SPX432, AR4018X429, AR4018X431, AR4018X432, AR4024, AR4024A, AR4024I, AR4024IA, AR4024IX429, AR4024IX431, AR4024IX432, AR4024SP, AR4024SPX429, AR4024SPX431, AR4024SPX432, AR4024X429, AR4024X431, AR4024X432, AR4038, AR4038A, AR4038I, AR4038IA, AR4038IX429, AR4038IX431, AR4038IX432, AR4038X429, AR4038X431, AR4038X432, AR7007, AR7050, AR7057, AR8135BLK, NBWL0356A |
| Produktlinje | APC Smart-UPS SRT |
| Modell | 2200VA RM |
| Märke | APC |
Specifikation
Leverans
Vi erbjuder flera smidiga leveransalternativ beroende på ditt postnummer, såsom Budbee Box, Early Bird, Instabox och DB Schenker. Vid köp över 499 kr är leveransen kostnadsfri, annars tillkommer en fraktavgift från 49 kr. Välj det alternativ som passar dig bäst för en bekväm leverans.
Betalning
Du kan betala tryggt och enkelt via Avarda med flera alternativ: Swish för snabb betalning, kortbetalning med VISA eller MasterCard, faktura med 30 dagars betalningstid, eller konto för flexibel delbetalning.