- Hem
- Produkter
- Teknik
- Kablar & Kontakter
- Övrigt inom Kablar & Kontakter
- APC Smart-UPS SRT 1000VA RM - UPS - 1000 Watt - 1000 VA
APC Smart-UPS SRT 1000VA RM - UPS - 1000 Watt - 1000 VA
Denna APC Smart-UPS är utformad för IT-proffs eller nätverksadministratörer för att upprätthålla drifttid och kontinuitet i verksamheten. De...
30 124 kr
inkl. moms
Bara 4 kvar
Beräknas skickas inom 4 - 5 vardagar
Fri frakt över 499:-
Snabb leverans
Alltid låga priser
Produktbeskrivning
Denna APC Smart-UPS är utformad för IT-proffs eller nätverksadministratörer för att upprätthålla drifttid och kontinuitet i verksamheten. Denna 2U rackmonterade UPS med 1000VA online ger ren sinusvågseffekt och förlängd drifttid för att stödja kritisk elektronik under strömavbrott. Den levereras med IEC 320 C14-, BS1363A British- och Schuko-ingångar CEE 7/EU1-16P och 6x IEC 320 C13-uttag. Den har en SmartSlot för valfritt nätverkshanteringskort som möjliggör elegant avstängning av fysiska servrar, virtuella maskiner och HCI-kluster via PowerChute Network Shutdown. APC Smart-UPS SRT har 3 års garanti och det inbyggda blybatteriet har 2 års garanti. UPS-enheten kan anslutas till EcoStruxure IT eller tredje parts centraliserade hanteringsplattformar. UPS:en har 3 års garanti och det inbyggda blybatteriet har 2 års garanti.
- 1000VA/1000W dubbelkonvertering on-line ren sinusvåg 2U rackmonterad UPS
- Idealisk för servrar, lagring, röst-/datanätverk, medicinska laboratorier och lätta industriapplikationer
- Rack/Tower konvertibel (skensats ingår)
- Ger ren ström med noll överföringstid för kritiska eller känsliga enheter
- Lägg till upp till 10 externa batteripaket (SRT48RMBP) för längre drifttid
- Graceful shutdown med serie- eller USB-kablar via PowerChute Serial Shutdown
- LCD grafikdisplay
Text och mimic diagram som återger operationsläge, systemparametrar och larm. - ECO-läge
Driftläge som vid goda förutsättningar för strömförsörjning tar omvägar runt outnyttjade elkomponenter för att uppnå en mycket hög drifteffektvitet utan att göra avkall på skyddet. - Meddelande om batterifel
Ger tidig varning för felanalys av batterier vilket gör att förebyggande underhåll kan utföras i tid. - För rack- eller tornmontering
Skyddar ursprungsinvesteringarna för UPS-enheterna vid flytt från towermiljö till rackmonterad miljö.
- Cd med programvara
- Kommunikationskabel
- Dokumentations-CD
- Installationshandbok
- Rackmonteringsutrustning
- Fästen för rackmontering
- Stödskenor för rackmontering
- USB-kabel
- Garantikort
| Produktbeskrivning | APC Smart-UPS SRT 1000VA RM - UPS - 1000 Watt - 1000 VA |
| Typ av enhet | UPS - Effektfaktorkorrigering (PFC) - kan monteras i rack |
| Stativstorlek | 2U |
| Vikt | 21 kg |
| Inspänning | AC 230 V |
| Utspänning | AC 220/230/240 V ± 2% |
| Effektkapacitet | 1000 Watt / 1000 VA |
| Inmatningsanslutningar | 1 x Eurokontakt (ström CEE 7/16), ström BS 1363A, ström IEC 60320 C14 |
| Utdatakontakter | 6 x power IEC 60320 C13 |
| Batteri | Bly-syra |
| Driftstid (upp till) | 8.5 min på full laddning |
| Nätverk | RS-232, USB |
| Färg | Svart |
| Dimensioner (BxDxH) | 43.2 cm x 50.5 cm x 8.5 cm |
| Miljöstandarder | ENERGY STAR |
| Tillverkarens garanti | 3 års garanti |
Allmänt
| Typ av enhet | UPS - Effektfaktorkorrigering (PFC) - kan monteras i rack |
| Höjd (U-format) | 2U |
| Färg | Svart |
Nätdel
| UPS-teknik | Online |
| Inspänning | AC 230 V |
| Inspänningens område | Växelström 50 - 150/80 - 150 V |
| Tillhandahållen frekvens | 50/60 Hz ± 3Hz |
| Erforderlig frekvens | 40 - 70 Hz |
| Inmatningsanslutningar | 1 x Eurokontakt (ström CEE 7/16), ström BS 1363A, ström IEC 60320 C14 |
| Kontaktdetaljer för uteffekt | 6 x power IEC 60320 C13 |
| Utspänning | AC 220/230/240 V ± 2% - 50/60 Hz |
| Effektkapacitet | 1000 Watt / 1000 VA |
| Utvågform | Sinusvåg |
| Spänningsavledning | Ja |
| Energivärdering | 432 joule |
| Kretsskydd | Strömbrytare |
Batteri
| Teknik | Bly-syra |
| Runtime (upp till) | 8.5 min vid full laddning ¦ 21.1 min vid halv maskin ¦ 9.8 min vid 900 Watt ¦ 13.8 min vid 700 Watts ¦ 59.6 min vid 200 Watt |
| Laddningstid | 3 timmar |
| Egenskaper | Underhållsfri, förseglad, läcksäker |
Nätverk
| Gränssnitt för fjärradministration | RS-232, USB |
Expansion/Anslutning
| Gränssnitt | 1 x hantering (RS-232) - RJ-45 ¦ 1 x EPO (emergency power off) ¦ 1 x hantering (USB) |
| Expansionskortplatser | 1 (totalt)/ 1 (ledig) x SmartSlot |
Diverse
| Medföljande kablar | Strömkabel 1.83 m ¦ USB-kabel - extern |
| Rackmonteringssats | Inkluderat |
| Egenskaper | LCD-bildskärm, Eco-Mode, Hörbart larm, automatiskt självtest, kallstartfunktion, återställningsbrytare, LED-indikatorer, intern förbikoppling, hotswap-batterier, fast programvara kan uppdateras |
| Standarder som följs | REACH, RoHS, EAC, IP20 |
Programvara / Systemkrav
| Medföljande programvara | APC PowerChute Business Edition |
Hållbarhetsinformation
| ENERGY STAR | Ja |
Tillverkarens garanti
| Service och support | Begränsad garanti - 3 år ¦ Begränsad garanti - batterier - 2 år |
Miljöparametrar
| Min temperatur vid drift | 0 °C |
| Max temperatur vid drift | 40 °C |
| Luftfuktighet vid drift | 0 - 95 % (icke-kondenserande) |
| Ljudnivå | 50 dBA |
Mått och vikt
| Bredd | 43.2 cm |
| Djup | 50.5 cm |
| Höjd | 8.5 cm |
| Vikt | 21 kg |
Mått och vikt (brutto)
| Emballagets bredd | 59.4 cm |
| Emballagets djup | 74.9 cm |
| Emballagets höjd | 24.6 cm |
| Emballagets vikt | 29.6 kg |
| Produktlinje | APC Smart-UPS SRT |
| Modell | 1000VA RM |
| Märke | APC |
Specifikation
Leverans
Vi erbjuder flera smidiga leveransalternativ beroende på ditt postnummer, såsom Budbee Box, Early Bird, Instabox och DB Schenker. Vid köp över 499 kr är leveransen kostnadsfri, annars tillkommer en fraktavgift från 49 kr. Välj det alternativ som passar dig bäst för en bekväm leverans.
Betalning
Du kan betala tryggt och enkelt via Avarda med flera alternativ: Swish för snabb betalning, kortbetalning med VISA eller MasterCard, faktura med 30 dagars betalningstid, eller konto för flexibel delbetalning.