- Hem
- Produkter
- Teknik
- Kablar & Kontakter
- Övrigt inom Kablar & Kontakter
- APC Back-UPS BX950MI - UPS - 520 Watt - 950 VA
APC Back-UPS BX950MI - UPS - 520 Watt - 950 VA
Denna APC Back-UPS ger ström- och överspänningsskydd för trådlösa nätverk, datorer, spelkonsoler och annan elektronik i hemmet eller på före...
3 009 kr
inkl. moms
I lager
Beräknas skickas inom 4 - 5 vardagar
Fri frakt över 499:-
Snabb leverans
Alltid låga priser
Produktbeskrivning
Denna APC Back-UPS ger ström- och överspänningsskydd för trådlösa nätverk, datorer, spelkonsoler och annan elektronik i hemmet eller på företaget. UPS-tornet på 950VA har totalt 6 uttag, som alla är batteribackup och överspänningsskydd. Den har en överspänningsenergi på 273 joule. Den har automatisk spänningsreglering för att korrigera spänningsdippar och överspänningar till rätt nivå. Denna UPS har 2 års garanti.
- Kompakt storlek möjliggör installation i en mängd olika miljöer
- AVR korrigerar spänningsvariationer för att ge tillförlitlig strömförsörjning
- LED-indikator ger lättavläst status för enheten och strömförsörjningen
- Ljudlarm ger information om förändrade strömförhållanden för elnätet och UPS
- Datalinjeskydd garanterar fullständigt skydd av din utrustning mot överspänningar
- Återställ reservkraftskapaciteten med batteri som kan bytas ut av användaren (RBC17 säljs separat)
- Kompatibel med PowerChute Personal Edition OS
Mjukvaran stödjer fler olika operativsystem och processorer. /a - USB-anslutning:
Använd en PC till att komma åt ytterligare effektskydd och styrfunktioner för UPS via en USB-port. - Automatisk spänningsreglering (AVR)
Stegar automatiskt upp låg spänning och ner hög spänning till nivåer som passar utrustningen. - LED-lampor
Ger lättillängliga statusindikationer för din nätström, UPS och batteri. - åskskydd för dataledning
Skyddar ansluten utrustning från överspänning på dataledningarna.
- Användarmanual
| Produktbeskrivning | APC Back-UPS BX950MI - UPS - 520 Watt - 950 VA |
| Typ av enhet | UPS - extern |
| Vikt | 6.1 kg |
| Inspänning | AC 230 V |
| Utspänning | AC 230 V |
| Effektkapacitet | 520 Watt / 950 VA |
| Inmatningsanslutningar | 1 x ström IEC 60320 C14 |
| Utdatakontakter | 6 x power IEC 60320 C13 |
| Batteri | Bly-syra |
| Antal batterier | 1 |
| Färg | Svart |
| Dimensioner (BxDxH) | 12 cm x 35.5 cm x 16 cm |
| Tillverkarens garanti | 2 års garanti |
Allmänt
| Typ av enhet | UPS - extern |
| Färg | Svart |
Nätdel
| UPS-teknik | Interaktiv |
| Inspänning | AC 230 V |
| Inspänningens område | AC 140 - 300 V |
| Tillhandahållen frekvens | 50/60 Hz ± 1% |
| Erforderlig frekvens | 50/60 Hz |
| Inmatningsanslutningar | 1 x ström IEC 60320 C14 |
| Kontaktdetaljer för uteffekt | 6 x power IEC 60320 C13 |
| Utspänning | AC 230 V 50/60 Hz |
| Effektkapacitet | 520 Watt / 950 VA |
| Överspänningsskydd | Nätverk - RJ-45 - 1 inmatningsrad/1 utmatningsrad |
| Utvågform | Stegapproximation till en sinusvåg |
| Spänningsavledning | Ja |
| Energivärdering | 273 joule |
Batteri
| Antal | 1 |
| Teknik | Bly-syra |
| Laddningstid | 8 timmar |
Diverse
| Medföljande kablar | Strömkabel 1.22 m |
| Värde för utrustningsskydd | 50000 US-dollar |
| Egenskaper | Hörbart larm, Automatisk spänningsreglering (AVR) |
| Standarder som följs | EN 62040-1, EN 62040-2, IEC 62040-1, IEC 62040-2, CB, IP20 |
Programvara / Systemkrav
| Medföljande programvara | APC PowerChute Personal Edition |
Tillverkarens garanti
| Service och support | Begränsad garanti - ersättningsprodukt eller reparation - 2 år |
Miljöparametrar
| Min temperatur vid drift | 0 °C |
| Max temperatur vid drift | 40 °C |
| Luftfuktighet vid drift | 0 - 95 % (icke-kondenserande) |
| Ljudnivå | 40 dBA |
Mått och vikt
| Bredd | 12 cm |
| Djup | 35.5 cm |
| Höjd | 16 cm |
| Vikt | 6.1 kg |
Mått och vikt (brutto)
| Emballagets bredd | 19.7 cm |
| Emballagets djup | 43 cm |
| Emballagets höjd | 25 cm |
| Emballagets vikt | 6.6 kg |
| Produktlinje | APC Back-UPS |
| Modell | BX950MI |
| Märke | APC |
Specifikation
Leverans
Vi erbjuder flera smidiga leveransalternativ beroende på ditt postnummer, såsom Budbee Box, Early Bird, Instabox och DB Schenker. Vid köp över 499 kr är leveransen kostnadsfri, annars tillkommer en fraktavgift från 49 kr. Välj det alternativ som passar dig bäst för en bekväm leverans.
Betalning
Du kan betala tryggt och enkelt via Avarda med flera alternativ: Swish för snabb betalning, kortbetalning med VISA eller MasterCard, faktura med 30 dagars betalningstid, eller konto för flexibel delbetalning.