- Hem
- Produkter
- Teknik
- Datorer & Kringutrustning
- Datortillbehör
- Bildskärmar & Tillbehör
- Samsung OH55DX OHDX Series - 55" Klass (54.6" visbar) LED-bakgrundsbelyst LCD-skärm - Full HD - utomhus - för digital sk...
Samsung OH55DX OHDX Series - 55" Klass (54.6" visbar) LED-bakgrundsbelyst LCD-skärm - Full HD - utomhus - för digital sk...
Samsung OH55DX är en mångsidig 55-tums kommersiell skärm som är utformad för digitala skyltapplikationer. Den är utrustad med SMART Signage...
93 149 kr
inkl. moms
Bara 1 kvar
Beräknas skickas inom 3 - 4 vardagar
Fri frakt över 499:-
Snabb leverans
Alltid låga priser
Produktbeskrivning
Samsung OH55DX är en mångsidig 55-tums kommersiell skärm som är utformad för digitala skyltapplikationer. Den är utrustad med SMART Signage Platform och drivs av en robust 10:e generationens SoC, vilket garanterar tillförlitlig drift 24 timmar om dygnet. Displayen är fullt synlig även med polariserade solglasögon, vilket gör den lämplig för utomhusplaceringar. Dessutom förbättrar praktiska funktioner som Auto Source Switching & Recovery och MagicInfo S10 Player användbarheten och innehållshanteringen, medan kompatibilitet med Microsoft 365 ger sömlös anslutning för varierande innehållsbehov.
Med en ljusstyrka på 4000 cd/m² och ett kontrastförhållande på 6000:1 ger skärmen levande bilder och rik färgprecision, med stöd för upp till 16,7 miljoner färger. Betraktningsvinkeln på 178 grader säkerställer att innehållet är lätt att se från alla positioner, vilket gör den lämplig för högtrafikerade områden. Dessutom ger enhetens väderbeständiga design och det avancerade kylsystemet hållbarhet och tillförlitlighet under olika miljöförhållanden, vilket säkerställer att ditt meddelande sticker ut dag som natt.
Med en ljusstyrka på 4000 cd/m² och ett kontrastförhållande på 6000:1 ger skärmen levande bilder och rik färgprecision, med stöd för upp till 16,7 miljoner färger. Betraktningsvinkeln på 178 grader säkerställer att innehållet är lätt att se från alla positioner, vilket gör den lämplig för högtrafikerade områden. Dessutom ger enhetens väderbeständiga design och det avancerade kylsystemet hållbarhet och tillförlitlighet under olika miljöförhållanden, vilket säkerställer att ditt meddelande sticker ut dag som natt.
- Mångsidig skärm som passar för både liggande och stående läge
- SMART Signage Platform för enkel innehållshantering
- Vädertålig och hållbar design med stötskydd
- Hög ljusstyrka och kontrast för förbättrad synlighet
- Flera anslutningsmöjligheter, inklusive HDMI och USB
- Robust prestanda
10:e generationens SoC och ARM Cortex-A72 fyrkärnig processor ger effektiv prestanda, vilket säkerställer smidig drift för digital skyltning. - Hög synlighet
Med en ljusstyrka på 4000 cd/m² och antireflexbeläggning är skärmen lätt att se även i direkt solljus. - Flexibla anslutningsmöjligheter
Skärmen har flera portar, t.ex. HDMI och USB, vilket ger omfattande anslutningsmöjligheter för olika multimediakällor. - Hållbar design
Dess väderbeständiga och dammtåliga egenskaper, tillsammans med stötskydd, gör skärmen lämplig för tuffa miljöer. - Förbättrad kontroll av innehåll
MDC-funktionen (Multiple Display Control) gör det enkelt att hantera flera skärmar från en enda plats.
- Samsung OH55DX
- Fjärrkontroll
- Fjärrkontrollbatteri
| Produktbeskrivning | Samsung OH55DX OHDX Series - 55" Klass (54.6" visbar) LED-bakgrundsbelyst LCD-skärm - Full HD - utomhus - för digital skyltning |
| Typ av produkt | LED-bakgrundsbelyst, platt LCD-skärm - utomhus |
| Diagonalklass | 55" |
| Diagonalstorlek | 54.6" |
| Kommersiell användning | Ja - digital skyltning |
| Solexponering | Full sol |
| Färg | Skiffersvart |
| Plattform | Tizen OS |
| Upplösning | 1920 x 1080 |
| Visningsformat | 1080p |
| Videogränssnitt | HDMI |
| HDMI-portskvantitet | 2 portar |
| Anknytningsbarhet | LAN, Bluetooth (tillval), Wi-Fi (valfritt) |
| Teknik | VA |
| LCD-teknik för bakgrundsbelysning | LED-bakgrundsbelysning |
| Bildkvot | 16:9 |
| TV-tuner | Ingen mottagare |
| Kommersiella funktioner | SMART Signage Platform, Samsung VXT CMS, MagicInfo S10 Player, 10:e generationens SoC (Pontus M), Synlig med polariserade solglasögon, Auto Source Switching & Recovery, Microsoft 365 |
| Bildförbättringar | Megadynamiskt kontrastförhållande, 72 % färgskala |
| Plattform | SmartThings Pro |
| Lagringskapacitet | 8 GB (system 3,88 GB + tillgängligt 4,12 GB) |
| USB | 2 portar |
| Inkluderade tillbehör | Fjärrkontroll |
| Spänning | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Strömkonsumtionsställ med | 0.5 Watt |
| Dimensioner (BxDxH) - utan ställ | 126.06 cm x 6.9 cm x 73.14 cm |
| Vikt | 36.7 kg |
| Tillverkarens garanti | 3 års garanti |
Allmänt
| Typ av produkt | LED-bakgrundsbelyst, platt LCD-skärm |
| Diagonalklass | 55" |
| Diagonalstorlek | 54.6" |
| Kommersiell användning | Ja - digital skyltning |
| Serie | OHDX Series |
| Utomhus | Ja |
| Solexponering | Full sol |
| Plattform | Tizen OS |
| Operativsystem | Tizen OS 8.0 |
| TV-tuner | Ingen mottagare |
| TV-mottagaravkänning | Nej |
| Sensorer | Temperatursensor, automatisk ljusstyrkesensor |
| Videogränssnitt | HDMI |
| HDMI-portskvantitet | 2 portar |
| Lägen | Stående läge, liggande läge |
| Bildförbättringar | Megadynamiskt kontrastförhållande, 72 % färgskala |
| Design | Slim Design |
| Skydd | Väderbeständig, vattentät, dammtålig, stötdämpande skydd, 3T härdat glasskydd |
| Kylsystem | Avancerat kylsystem |
| Dimensioner | Utan ställ |
| Bredd | 126.06 cm |
| Djup | 6.9 cm |
| Höjd | 73.14 cm |
| Vikt | 36.7 kg |
| Färg | Skiffersvart |
Display
| LCD-skärmteknik | VA |
| Pixelhöjd | 0.63 mm |
| Färgstöd | 16.700.000 färger |
| Upplösning | 1920 x 1080 |
| Visningsformat | 1080p |
| Bildkvot | 16:9 |
| LCD-teknik för bakgrundsbelysning | LED-bakgrundsbelysning |
| Beläggning | Antireflekterande, 0 % Glaslabyrint |
| Bildkontrastförhållande | 6000:1 |
| Ljusstyrka | 4000 cd/m² |
| Bildvinkel | 178 grader |
| Bildvinkel (vertikal) | 178 grader |
| Svarstid | 6 ms |
| Kommersiella funktioner | SMART Signage Platform, Samsung VXT CMS, MagicInfo S10 Player, 10:e generationens SoC (Pontus M), Synlig med polariserade solglasögon, Auto Source Switching & Recovery, Microsoft 365 |
| Driftstimmar / dagar | 24 / 7 |
| Egenskaper | Multiple Display Control (MDC), säkerhetslåsuttag (kabellås säljs separat) |
Ställ och hållare
| Monteringsgränssnitt för platt bildskärm | 1186 x 560 mm |
| Överensstämmer med VESA | Ja |
Mediespelare
| USB-port | Ja |
| Antal USB-portar | 2 |
| Konfiguration | ARM Cortex-A72 Quad-Core ( 1.7 GHz ) - 2.5 GB LPDDR4 - 8 GB (system 3,88 GB + tillgängligt 4,12 GB) |
Fjärrkontroll
| Typ | Fjärrkontroll |
| Batteri ingår | Ja |
Nätverks- och Internet-multimedia
| Anknytningsbarhet | LAN, Bluetooth (tillval), Wi-Fi (valfritt) |
| LAN-protokoll | Ethernet |
Anslutningar
| Anslutningstyp | 2 x HDMI ¦ 2 x USB ¦ Linjeutgång för ljud ¦ Linjeutgång för ljud ¦ RS-232-inmatning ¦ RS-232-utmatning ¦ LAN-utgång ¦ LAN-ingång |
Internet of Things (IoT)
| Kompatibel med Internet of Things (IoT) | Ja |
| Plattform | SmartThings Pro |
Diverse
| Typ av säkerhetsplats | Kensington säkerhetsplats |
| Standarder som följs | IK10, EMC Class A, Safety 60950-1, Safety 62368-1, UL, HDCP 2.2, IP56 |
Strömtillförsel
| Nätdel | Nätaggregat |
| Inspänning | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Strömkonsumtionsställ med | 0.5 Watt |
Tillverkarens garanti
| Service och support | Begränsad garanti - 3 år |
Mått och vikt (brutto)
| Bredd (brutto) | 139.8 cm |
| Djup (brutto) | 19.1 cm |
| Höjd (brutto) | 84.4 cm |
| Vikt (brutto) | 43.1 kg |
Miljöparametrar
| Min temperatur vid drift | -30 °C |
| Max temperatur vid drift | 50 °C |
| Luftfuktighet vid drift | 10 - 80 % (icke-kondenserande) |
| Produktlinje | Samsung |
| Modell | OH55DX |
| Märke | Samsung |
Specifikation
Leverans
Vi erbjuder flera smidiga leveransalternativ beroende på ditt postnummer, såsom Budbee Box, Early Bird, Instabox och DB Schenker. Vid köp över 499 kr är leveransen kostnadsfri, annars tillkommer en fraktavgift från 49 kr. Välj det alternativ som passar dig bäst för en bekväm leverans.
Betalning
Du kan betala tryggt och enkelt via Avarda med flera alternativ: Swish för snabb betalning, kortbetalning med VISA eller MasterCard, faktura med 30 dagars betalningstid, eller konto för flexibel delbetalning.