- Hem
- Produkter
- Teknik
- Datorer & Kringutrustning
- Datortillbehör
- Bildskärmar & Tillbehör
- Philips B Line 242B1G - LED-skärm - Full HD (1080p) - 24"
Philips B Line 242B1G - LED-skärm - Full HD (1080p) - 24"
- Mycket energieffektiv
- Mycket energieffektiv design för maximal energibesparing
- Med PowerSensor sparar du upp till 80...
4 149 kr
inkl. moms
I lager
Beräknas skickas inom 3 - 4 vardagar
Fri frakt över 499:-
Snabb leverans
Alltid låga priser
Produktbeskrivning
- Mycket energieffektiv
- Mycket energieffektiv design för maximal energibesparing
- Med PowerSensor sparar du upp till 80 % av energikostnaderna
- IPS-teknik som ger fullständiga färger och breda visningsvinklar
- LowBlue-läge för en produktivitet som är skonsam för ögonen
- LightSensor för perfekt ljusstyrka och minimalt med ström
- Ingen strömförbrukning alls med nollströmbrytare
- Miljövänliga material som uppfyller viktiga internationella standarder
- 100 % återvunnet förpackningsmaterial
- Ingen strömförbrukning alls
Med ett tryck på nollströmbrytaren, som är bekvämt placerad på baksidan, kan du använda skärmen helt utan ström. På så sätt förbrukas ingen ström alls, vilket minskar ditt koldioxidavtryck ytterligare. - Mycket energieffektiv design
Genom att använda ny energibesparande design med en supereffektiv strömförsörjning uppnår den här skärmen en högre energiklass samtidigt som den ger utmärkta prestanda. Den energieffektiva funktionen använder en ny LED-bakgrundsbelysningsteknik som bibehåller ljusstyrka och färg med betydligt mindre energi, vilket gör stor skillnad när du använder många skärmar eller bara en enda.
- Philips B Line 242B1G
- HDMI-kabel
- DisplayPort-kabel
- Software
| Produktbeskrivning | Philips B Line 242B1G - LED-skärm - Full HD (1080p) - 24" |
| Typ av enhet | LED-bakgrundsbelyst LCD-skärm - 24" |
| URL med QR-kod för energimärke | Https://eprel.ec.europa.eu/qr/427519 |
| Egenskaper | USB 3.2 nav |
| Paneltyp | IPS |
| Bildförhållande | 16:9 |
| Ursprunglig upplösning | Full HD (1080p) 1920 x 1080 vid 75 Hz |
| Pixelhöjd | 0.2745 mm |
| Ljusstyrka | 250 cd/m² |
| Kontrastförhållande | 1000:1 / 50000000:1 (dynamisk) |
| Responstid | 4 ms (grå-till-grå) |
| Färgstöd | 16,7 miljoner färger |
| Färgskala | 102% sRGB (CIE 1931), 78% NTSC (CIE 1976) |
| Inmatningsanslutningar | HDMI, DVI-D, VGA, DisplayPort |
| Displaylägesjusteringar | Höjd, pivot (rotation), vridbar bas, lutning |
| Skärmbeläggning | Bländskydd, 3H Hard Coating, Haze 25 % |
| Spänning | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Färg | Svart med struktur |
| Dimensioner (BxDxH) - med stativ (högsta position) | 54 cm x 20.5 cm x 50.1 cm |
| Vikt | 4.92 kg |
| Miljöstandarder | TCO Certified Edge Displays, TCO Certified Displays 9, ENERGY STAR-godkänd |
| Standarder som följs | Plug and Play, FCC Klass B-certifierade, ICES-003, SEMKO, CB, CCC, TUV Ergo, DDC/CI, RoHS, CECP, CEL, CU-EAC, TUV Rheinland Eye Comfort Certification, BFR-fri, HDCP 1.4, PVC-free, kvicksilverfri, UKR, TUV-GS |
| Tillverkarens garanti | 2 års garanti |
Allmänt
| Typ av bildskärm | LED-bakgrundsbelyst LCD-skärm / TFT aktiv matris |
| URL med QR-kod för energimärke | Https://eprel.ec.europa.eu/qr/427519 |
| Diagonal storlek | 24" |
| Bildyta | 23.8" |
| Inbyggda enheter | USB 3.2 nav |
| Paneltyp | IPS |
| Bildförhållande | 16:9 |
| Ursprunglig upplösning | Full HD (1080p) 1920 x 1080 vid 75 Hz |
| Pixelhöjd | 0.2745 mm |
| Pixlar per tum | 93 |
| Ljusstyrka | 250 cd/m² |
| Kontrastförhållande | 1000:1 / 50000000:1 (dynamisk) |
| Färgstöd | 16,7 miljoner färger |
| Färgskala | 102% sRGB (CIE 1931), 78% NTSC (CIE 1976) |
| Responstid | 4 ms (grå-till-grå) |
| Vertikal uppdateringshastighet | 48 - 75 Hz |
| Horisontell uppdateringshastighet | 30 - 85 kHz |
| Horisontell visningsvinkel | 178 |
| Vertikal visningsvinkel | 178 |
| Skärmbeläggning | Bländskydd, 3H Hard Coating, Haze 25 % |
| Bakgrundsbelysningsteknik | WLED |
| OSD-språk | Ungerska, Tjeckiska, kinesiska (traditionell), kinesiska (förenklad), ukrainska, brasiliansk portugisiska, engelska, tyska, franska, italienska, portugisiska, Polish, finska, svenska, ryska, spanska, holländska, grekiska, turkiska, japanska, koreanska |
| Egenskaper | Sync on Green, PowerSensor, SmartImage, flimmerfri teknik, Adaptive-Sync-teknologi, Vid visningsvinkel, LightSensor, EasyRead, sRGB Mode, LowBlue Mode |
| Färg | Svart med struktur |
| Dimensioner (BxDxH) | 54 cm x 20.5 cm x 50.1 cm - med stativ (högsta position) |
| Vikt | 4.92 kg |
Ljud
| Typ | Högtalare - stereo |
| Uteffekt / kanal | 2 Watt |
Anslutning
| Gränssnitt | VGA (HD-15) ¦ DVI-D (HDCP 1.4) ¦ DisplayPort 1.2 (HDCP 1.4) ¦ HDMI (HDCP 1.4) ¦ USB-upstream (Typ B) ¦ 3 x USB 3.2 nedströms ¦ USB 3.2 nedströms (snabbladdning BC 1.2) ¦ Linjeingång för ljud (minijack) ¦ Linjeutgång för ljud (minijack) |
Mekanisk
| Displaylägesjusteringar | Höjd, pivot (rotation), vridbar bas, lutning |
| Lutningsvinkel | -5/+35 |
| Vridningsvinkel | 360 |
| Rotationsvinkel | 180 |
| Höjdjustering | 150 mm |
| VESA-infästningsgränssnitt | 100 x 100 mm |
Diverse
| Egenskaper | Plats för säkerhetslås (kabellås säljs separat), 100 % återvinningsbar förpackning, 85 % återvunnen konsumentplast |
| Medföljande kablar | 1 x HDMI-kabel ¦ 1 x DisplayPort-kabel |
| MTBF (genomsnittstid mellan fel) | 70,000 timme/timmar |
| Standarder som följs | Plug and Play, FCC Klass B-certifierade, ICES-003, SEMKO, CB, CCC, TUV Ergo, DDC/CI, RoHS, CECP, CEL, CU-EAC, TUV Rheinland Eye Comfort Certification, BFR-fri, HDCP 1.4, PVC-free, kvicksilverfri, UKR, TUV-GS |
| Typ av säkerhetsplats | Kensington säkerhetsplats |
Strömtillförsel
| Inspänning | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Strömförbrukning (typisk) | 12.8 Watt |
| Strömkonsumtionsställ med | 0.35 Watt |
| Strömkonsumtion (vid läge av) | 0 Watt |
Programvara / Systemkrav
| Inkluderad programvara | Philips SmartControl |
| Operativsystem erfordras | Apple MacOS X, Microsoft Windows 7 / 8 / 8.1 / 10 |
Mått och vikt
| Mått och vikt (komponenter) | Med stativ (högsta position) - bredd: 54 cm - djup: 20.5 cm - höjd: 50.1 cm - vikt: 4.92 kg ¦ Utan ställ - bredd: 54 cm - djup: 4.7 cm - höjd: 32.3 cm - vikt: 3.32 kg |
Mått och vikt (brutto)
| Emballagets bredd | 73 cm |
| Emballagets djup | 13.9 cm |
| Emballagets höjd | 45 cm |
| Emballagets vikt | 7.61 kg |
Hållbarhetsinformation
| TCO-certifierad | TCO Certified Edge Displays, TCO Certified Displays 9 |
| ENERGY STAR-certifierad | Ja |
| ENERGY STAR-version | 8.0 |
Tillverkarens garanti
| Service och support | Begränsad garanti - 2 år |
Miljöparametrar
| Min temperatur vid drift | 0 °C |
| Max temperatur vid drift | 40 °C |
| Luftfuktighet vid drift | 20 - 80% RH |
| Produktlinje | Philips B Line |
| Modell | 242B1G |
| Märke | Philips |
Specifikation
Leverans
Vi erbjuder flera smidiga leveransalternativ beroende på ditt postnummer, såsom Budbee Box, Early Bird, Instabox och DB Schenker. Vid köp över 499 kr är leveransen kostnadsfri, annars tillkommer en fraktavgift från 49 kr. Välj det alternativ som passar dig bäst för en bekväm leverans.
Betalning
Du kan betala tryggt och enkelt via Avarda med flera alternativ: Swish för snabb betalning, kortbetalning med VISA eller MasterCard, faktura med 30 dagars betalningstid, eller konto för flexibel delbetalning.