- Hem
- Produkter
- Teknik
- Datorer & Kringutrustning
- Datorer
- Lenovo ThinkStation P2 Tower Gen 2 - tower - AI Workstation - Core Ultra 5 245K 4.2 GHz - vPro Enterprise - 16 GB - SSD...
Lenovo ThinkStation P2 Tower Gen 2 - tower - AI Workstation - Core Ultra 5 245K 4.2 GHz - vPro Enterprise - 16 GB - SSD...
AI-optimerad prestanda för krävande arbetsflöden
Flera ISV-certifieringar
Säker, hållbar och tillförlitlig.
Flera ISV-certifieringar
Säker, hållbar och tillförlitlig.
- Intel Co...
23 674 kr
inkl. moms
I lager
Beräknas skickas inom 3 - 4 vardagar
Fri frakt över 499:-
Snabb leverans
Alltid låga priser
Produktbeskrivning
AI-optimerad prestanda för krävande arbetsflöden
Flera ISV-certifieringar
Säker, hållbar och tillförlitlig.
Flera ISV-certifieringar
Säker, hållbar och tillförlitlig.
- Intel Core Ultra 5-processor för kraftfull prestanda
- 16 GB DDR5 SDRAM garanterar effektiv multitasking
- Höghastighets SSD med PCI Express 4.0 x4 för snabb dataåtkomst
- Flera anslutningsmöjligheter, inklusive USB-C och DisplayPort
- Utformad med säkerhets- och tillförlitlighetsfunktioner
- LENOVO THINKSTATION P2 TOWER GEN 2
Workstation-prestanda är inom räckhåll med Lenovo ThinkStation P2 Tower Gen 2. Intel Core Ultra-processorer med en integrerad NPU och NVIDIA RTX Ada Generation-grafik sätter en ny standard för ingångskategorin samtidigt som de erbjuder enastående värde. Denna workstation är perfekt för CAD, produktdesign, STEAM och mer. - Förbättrad effektivitet med AI-bearbetning
Upplev avancerad AI, databearbetning och multitasking med upp till Intel Core Ultra 9-processorer med Intel vPro, som har en inbyggd NPU och levererar upp till 36 TOPS. Optimera komplexa arbetsflöden samtidigt som du håller tillförlitlighet och effektivitet under kontroll. - Professionell grafik, överkomligt pris
Accelerera 3D-design, simuleringar och AI-arbetsbelastningar med upp till 192 TOPS prestanda levererad av NVIDIA RTX Ada-grafik. Denna enhet är perfekt för att hantera intensiva beräkningsuppgifter samtidigt som den erbjuder fantastisk visuell precision. - Arbeta dig igenom datatyngda uppgifter med lätthet
Kör stora datauppsättningar och resursintensiva applikationer smidigt. Med stöd för gott om supersnabbt minne håller ThinkStation P2 Tower Gen 2 dig i rörelse genom komplexa uppgifter utan bekymmer. - KRAFTFULL KOMBINERAD AI-ACCELERATION
Tänj på dina kreativa gränser med nästa generations AI– upp till 36 TOPS från systemet och integrerad NPU, plus 192 TOPS från NVIDIA RTX Ada-grafik. Från simulering och modellering till automatisering ger Lenovo ThinkStation P2 Tower Gen 2 dina team möjlighet att effektivisera uppgifter och innovera snabbare. - Effektivisera CAD, produktdesign och teknik
Utnyttja ISV-certifieringar för CAD- och simuleringsverktyg. Tillförlitligheten, utbyggbarheten och den kraftfulla kombinationen av CPU och GPU i ThinkStation P2 Tower Gen 2 säkerställer att komplexa arbetsflöden körs smidigt på snäva scheman. - Rendera, redigera och animera med självförtroende
NVIDIA RTX Ada Generation-grafik accelererar 3D-modellering, animation och efterproduktionsarbetsflöden. ThinkStation P2 Tower Gen 2 levererar robust datorkraft så att du kan skapa engagerande innehåll utan kompromisser. - Stärk STEM-utbildning och forskning
Perfekt för laboratorier, klassrum och forskningsmiljöer som behöver en robust men ändå budgetvänlig workstation. ThinkStation P2 Tower Gen 2 hanterar kursarbete, designprojekt och dataanalys sömlöst. - Snabb, säker och data-redo för hälso- och sjukvård
Ta med dig telehälsa, medicinsk bildbehandling och forskningsapplikationer till alla miljöer med ThinkStation P2 Tower Gen 2. Njut av AI-driven prestanda, företagssäkerhet och tillförlitlig datoranvändning i en hållbar, framtidssäkrad workstation. - Framtidssäkrad utbyggbarhet för ökande arbetsbelastningar
Uppgradera lagringsutrymme, minne och grafik i takt med efterfrågan. Denna enhet stöder PCIe Gen 5 för snabbare genomströmning och har flera M.2-platser för utökad kapacitet och flexibla anslutningsalternativ. Anpassa dig sömlöst samtidigt som du maximerar avkastningen på investeringen. - Säkerhet och tillförlitlighet för företag
Kör CAD, BIM och kreativa appar med trygghet.
Denna enhet är rigoröst testad och certifierad av stora ISV-leverantörer som AutoCAD, Revit och SOLIDWORKS och säkerställer smidig prestanda– så att du kan fokusera på resultat. Se den fullständiga listan på ISV-certifieringar. - Avancerad ThinkShield Security för sinnesro
Håll dina data säkra med en TPM (Trusted Platform Module) och förbättrade integritetsalternativ. ThinkShield-lösningar skyddar känslig information oavsett var du arbetar och säkerställer efterlevnad och sinnesro. - Noggrant testad för tillförlitlighet
ThinkStation P2 Tower Gen 2 stöds av Lenovos strikta kvalitetskontroller och MIL-SPEC-testning och tål extrema miljöer, stötar och vibrationer– vilket säkerställer jämn prestanda under press. - TROVÄRDIGHET OCH SAMARBETE
Vårt mål är att tillhandahålla smartare teknik som bygger en ljusare och mer hållbar framtid för våra kunder, samhällen och planeten. Det är därför som vi strävar efter branschledande etiketter och certifieringar som visar vårt engagemang för hållbarhet inom produktdesign. Tillsammans kan vi bygga en smartare framtid för alla.
| Produktbeskrivning | Lenovo ThinkStation P2 Tower Gen 2 - tower - AI Workstation - Core Ultra 5 245K 4.2 GHz - vPro Enterprise - 16 GB - SSD 512 GB - Nordisk |
| Typ | Arbetsstation - tower - AI Workstation |
| Kombinerade tjänster | 1 års Lenovo Premier Support |
| Plattformsteknik | Intel vPro Enterprise |
| Lokalisering | Region: Nordiska länderna |
| Processor | 1 x Intel Core Ultra 5 (Serie 2) 245K / 4.2 GHz (upp till 5.2 GHz, (14-core) |
| Processor-socket | FCLGA1851-sockel |
| Neural processor enhet (NPU) | Intel AI Boost - upp till 13 TOPS |
| Cacheminne | 24 MB |
| Cache/processor | 24 MB |
| RAM | 16 GB (installerad) / 128 GB (max) - DDR5 SDRAM - icke ECC |
| Kontrollerkort | RAID (SATA 6Gb/s); RAID (PCI Express (NVMe)) |
| Hårddisk | SSD 512 GB - PCI Express 4.0 x4 - M.2 2280 - TCG Opal Encryption, NVM Express (NVMe), Performance |
| Optisk lagring | Ingen optisk drivenhet |
| Kortläsare | Ja |
| Grafikstyrenhet | Intel Graphics Shared Video Memory (UMA) - upp till 8 TOPS |
| Nätverksfunktioner | 1GbE |
| Tangentbord | Nordisk |
| Strömtillförsel | (50/60 Hz) |
| Medföljande OS | Windows 11 Pro |
| Dimensioner (BxDxH) | 17 cm x 31.535 cm x 37.6 cm |
| Vikt | 9.67 kg |
| Försäljningsprogram från tillverkaren | Lenovo TopSeller |
| Miljöstandarder | TCO Certifierad, generation 10, för skrivbord |
| Koldioxidavtryck | 729 kg koldioxidutsläpp |
| Tillverkarens garanti | Grundgaranti - 3 år - på platsen ¦ Utökad garanti - 1 år - på platsen - svarstid: nästa arbetsdag |
Allmänt
| Plattformsteknik | Intel vPro Enterprise |
| Typ | Arbetsstation |
| AI-nivå | AI Workstation |
| Kombinerade tjänster | 1 års Lenovo Premier Support |
| Formfaktor för produkt | Tower |
| Embedded Security | Discrete Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip |
| Lokalisering | Region: Nordiska länderna |
Processor / Chipuppsättning
| CPU | Intel Core Ultra 5 (Serie 2) 245K |
| Klockfrekvens | 4.2 GHz (P-kärna)/ 3.6 GHz (E-kärna) |
| Max. turbohastighet | 5.2 GHz (P-kärna)/ 4.6 GHz (E-kärna) |
| Antal kärnor | 14-core |
| Antal CPU | 1 |
| Max. CPU-antal | 1 |
| CPU-kortplats | FCLGA1851-sockel |
| Kretstyp | Intel W880 |
Neural processor enhet (NPU)
| Neural Processor Unit (NPU) | Intel AI Boost |
| NPU-prestanda upp till (TOPS) | 13 TOPS |
| Total processorprestanda upp till (TOPS) | 30 TOPS |
| AI-datatypstöd på NPU | INT8 |
| Stöd för sparsamhet | Ja |
| AI-programvaruramverk som stöds av NPU | DirectML, OpenVINO, WebNN, WindowsML, ONNX RT |
| Stöd för Windows Studio-effekter | Ja |
Cacheminne
| Installerad storlek | 24 MB |
| Cache/processor | 24 MB |
RAM
| Installerad storlek | 16 GB (installerad) / 128 GB (max) |
| Teknik | DDR5 SDRAM - icke ECC |
| Effektiv minneshastighet | 5600 MT/s |
| Minneshastighet | 5600 MT/s |
| Formfaktor | DIMM 288-pin |
| Kortplatser | 4 (Total) / 3 (tom) |
| Egenskaper | Minnesarkitektur med dubbel kanal |
| Konfigurationsegenskaper | 1 x 16 GB |
Hårddisk
| Typ | SSD - M.2 2280 |
| Kapacitet | 1 x 512 GB |
| Typ av gränssnitt | PCI Express 4.0 x4 |
| Egenskaper | TCG Opal Encryption, NVM Express (NVMe), Performance |
Kontrollerkort
| Typ | 1 x RAID |
| Typ av styrgränssnitt | SATA 6Gb/s |
| RAID-nivå | RAID 0, RAID 1 |
Kontrollerkort (2:a)
| Typ | 1 x RAID |
| Typ av styrgränssnitt | PCI Express (NVMe) |
| RAID-nivå | RAID 0, RAID 1, RAID 5 |
Optisk lagring
| Typ | Ingen optisk drivenhet |
Kortläsare
| Typ | Kortläsare |
| Flash-minneskort som stöds | SD-minneskort |
Bildskärm
| Bildskärmstyp | Ingen. |
Grafikstyrenhet
| Grafikprocessor | Intel Graphics Shared Video Memory (UMA) - upp till 8 TOPS |
| Videogränssnitt | HDMI, DisplayPort |
Ljudutgång
| Standarder som följs | HD-ljud |
Inmatningsenhet
| Typ | Tangentbord |
Tangentbord
| Namn tangentbord | Lenovo Calliope Keyboard |
| Gränssnitt | USB |
| LOkalisering och layout | Nordisk |
Nätverk
| Ethernet-styrenhet | Intel I219-LM |
| Datalänkprotokoll | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Funktioner | Wake on LAN (WoL), Intel Active Management Technology (AMT) 16 |
Expansion/Anslutning
| Kortplatser | 1 (totalt)/ 1 (ledig) x PCIe 5.0 x16 (full längd, full höjd) ¦ 1 (totalt)/ 1 (ledig) x PCIe 4.0 x16 (full höjd, halv längd) ¦ 2 (totalt)/ 2 (ledig) x PCIe 3.0 x1 (full höjd, halv längd) ¦ 1 (totalt)/ 1 (ledig) x M.2 Card (för WLAN) ¦ 3 (totalt)/ 2 (ledig) x M.2 Card (för SSD) |
| Gränssnitt | 1 x USB-C 3.2 Gen 2x2 (1 fram) (endast data) ¦ 3 x USB 3.2 Gen 1 (2 på framsidan, 1 på baksidan) ¦ 2 x USB 3.2 Gen 2 (2 fram) ¦ 1 x hörlurar/mikrofon (1 fram) ¦ 1 x mikrofon (1 fram) ¦ 2 x USB 2.0 (2 bakre) ¦ 1 x HDMI (1 bakre) (TMDS-kompatibel) ¦ 2 x DisplayPort 1.4 (2 bakre) ¦ 1 x LAN (1 bakre) ¦ 1 x ljudutgång (1 bakre) |
Diverse
| Stöld-/inbrottsskydd | Plats för säkerhetslås (kabellås säljs separat), hänglåsögla |
| Typ av säkerhetsplats | Kensington säkerhetsplats |
| Standarder som följs | FIPS 140-2, TCG Certified |
| Försäljningsprogram från tillverkaren | Lenovo TopSeller |
Strömtillförsel
| Typ av enhet | Nätaggregat |
| Nätspänning | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Effekt | 500 Watt |
| 80 PLUS-certifiering | 80 PLUS Platinum |
| Effektivitet | 92% |
Operativsystem / Programvara
| Medföljande OS | Windows 11 Pro Danska / engelska / finska / norska / svenska |
Hållbarhetsinformation
| TCO-certifierad | TCO Certifierad, generation 10, för skrivbord |
| Koldioxidavtryck | 729 kg koldioxidutsläpp |
| Total CF/enhet Standardavvikelse (kg CO2e) | 248 |
| PAIA-version | 1.4.7 |
Tillverkarens garanti
| Service och support | Grundgaranti - 3 år - på platsen ¦ Utökad garanti - 1 år - på platsen - svarstid: nästa arbetsdag |
Mått och vikt
| Bredd | 17 cm |
| Djup | 31.535 cm |
| Höjd | 37.6 cm |
| Vikt | 9.67 kg |
Miljöparametrar
| Min temperatur vid drift | 10 °C |
| Max temperatur vid drift | 35 °C |
| Luftfuktighet vid drift | 20 - 80% |
| Produktlinje | Lenovo ThinkStation P2 Tower Gen 2 |
| Modell | 30JQ |
| Märke | Lenovo |
Specifikation
Leverans
Vi erbjuder flera smidiga leveransalternativ beroende på ditt postnummer, såsom Budbee Box, Early Bird, Instabox och DB Schenker. Vid köp över 499 kr är leveransen kostnadsfri, annars tillkommer en fraktavgift från 49 kr. Välj det alternativ som passar dig bäst för en bekväm leverans.
Betalning
Du kan betala tryggt och enkelt via Avarda med flera alternativ: Swish för snabb betalning, kortbetalning med VISA eller MasterCard, faktura med 30 dagars betalningstid, eller konto för flexibel delbetalning.