- Hem
- Produkter
- Teknik
- Datorer & Kringutrustning
- Datorer
- Lenovo ThinkBook 16 G9 AHP - 16" - AMD Ryzen 5 - 220 - 16 GB RAM - 512 GB SSD - nordiskt (danska/finska/norska/svenska)
Lenovo ThinkBook 16 G9 AHP - 16" - AMD Ryzen 5 - 220 - 16 GB RAM - 512 GB SSD - nordiskt (danska/finska/norska/svenska)
En AI-dator med briljanta visuella effekter och förbättrade produktivitetsfunktioner för att stödja företagstillväxt.
16 tums företagsl...
16 tums företagsl...
14 524 kr
inkl. moms
I lager
Beräknas skickas inom 3 - 4 vardagar
Fri frakt över 499:-
Snabb leverans
Alltid låga priser
Produktbeskrivning
En AI-dator med briljanta visuella effekter och förbättrade produktivitetsfunktioner för att stödja företagstillväxt.
16 tums företagslaptop som drivs av AMD Ryzen 200-seriens processorer.Inbyggd NPU och AI-assisterade arbetsflöden för optimeradprestanda.
Utbyggbart minne och lagring för att anpassa sig till växande företagsbehov.
16 tums företagslaptop som drivs av AMD Ryzen 200-seriens processorer.Inbyggd NPU och AI-assisterade arbetsflöden för optimeradprestanda.
Utbyggbart minne och lagring för att anpassa sig till växande företagsbehov.
- 16-tums skärm med upplösning på 1920 x 1200
- AMD Ryzen 5-processor med 6 kärnor
- Dolby Audio och brusreducerande mikrofoner
- Webbkamera med integritetsskydd och Windows Hello
- EPEAT Gold-certifierad för hållbarhet
- AI-PRESTANDA VAR DU ÄN ARBETAR Effektivitet hela dagen
Med en inbyggd NPU erbjuder denna ThinkBook-dator AI-driven assistans– vilket påskyndar rutinuppgifter, möjliggör snabbare insikter och ger flexibiliteten att vara produktiv var som helst. - ANPASSNINGSBARA LÖSNINGAR FÖR MODERNA ARBETSPLATSER Tillförlitlig kraft för små och medelstora företag
Hantera tunga och komplexa uppgifter enkelt med den avancerade processorn och AMD Radeon-grafik, som ger pålitlig kraft och oöverträffad prestanda anpassad för små och medelstora företag– för pålitlighet och effektivitet varje dag. - Kommunicera tryggt, prestera på topp
Håll professionaliteten– både i möten eller på språng– med en högupplöst kamera, AI-driven brusreducering och ultrasnabbt WiFi. Skarp video, tydligt ljud och stabil anslutning för effektivt samarbete och affärstillväxt. - HANTERAR OLIKA UPPGIFTER SOM ETT PROFFS Mångsidighet inom olika branscher
ThinkBook 16 Gen 9 har en rymlig 16-tums skärm och ett komplett numeriskt tangentbord som passar olika företagsbehov– från lärare som skapar lektionsplaner till bibliotekarier som hanterar digitala kataloger– och ger komfort, tydlighet och produktivitet. - AUTOMATISERA ENKLA UPPGIFTER Förbättra din arbetsdag med en AI-dator
Denna AI PC möjliggör en rad uppgifter som främjar produktivitet. Njut av förbättrade videokonferenser och samarbetsverktyg, robust säkerhet, dokumentautomatisering inklusive skanning och sammanfattning samt e-posthantering och schemaläggning. Med snabba svarstider är den dessutom perfekt för multitasking. - LENOVO AI NOW AI-precision som aldrig förr
Med vår AI Now-app får du en produktivitetsassistent som kan generera mötessammanfattningar, hantera personliga kunskapsbaser, optimera inställningar och leverera smart support– allt direkt på din enhet. ThinkBook 16 Gen 9 omvandlar vardagliga uppgifter till snabba, mer intelligenta arbetsflöden som ökar din produktivitet. - Fokusera på detaljerna
Med förbättrad klarhet, ljusstyrka och en stor skärm. Få gott om utrymme för multitasking och skarp grafik för detaljerat arbete. Den bekväma skärmen är perfekt för långa arbetspass med krävande dataintensiva uppgifter eller kreativa arbetsflöden. - Förstärkt ljud, minskad ögonansträngning
Från kundpresentationer till dataanalys hjälper denna ThinkBook-dator dig att hålla fokus och vara produktiv. Dolby Audio förbättrar ljudet för engagerande interaktioner och den TÜV Low Blue Light-certifierade tekniken minskar belastningen när du tittar länge. - Produktivitet utan sladd
ThinkBook 16 Gen 9 ger förlängd batteritid och AI-driven energioptimering när du är på språng. Oavsett om du är på resa, träffar företagspartners eller arbetar hybrid, säkerställer den oavbruten produktivitet utan att batteriet tar slut. - Perfekt för att bearbeta siffror
Ett tangentbord i full storlek med ett numeriskt tangentbord möjliggör snabbare beräkningar och bättre noggrannhet. Med en dedikerad Copilot-knapp för omedelbar AI-åtkomst effektiviserar ThinkBook 16 Gen 9 uppgifter för finans, redovisning och andra arbetsområden. - SÄKERHET PÅ FÖRETAGSNIVÅ 360° skydd för företag
Skydda känsliga data med dTPM-kryptering (Discrete Trusted Platform Module), en IR-kamera med ansiktsigenkänning som tillval, inloggning med fingeravtryck och ett inbyggt sekretesskydd. Dessa lager skyddar företagsinformation samtidigt som de håller åtkomsten snabb och bekväm. - TROVÄRDIGHET OCH SAMARBETE Hållbarhet
Vårt mål är att tillhandahålla smartare teknik som bygger en ljusare och mer hållbar framtid för våra kunder, samhällen och planeten. Det är därför som vi strävar efter branschledande etiketter och certifieringar som visar vårt engagemang för hållbarhet inom produktdesign. Tillsammans kan vi bygga en smartare framtid för alla.
- Lenovo ThinkBook 16 G9 AHP 21UT
- USB-C strömadapter
| Produktbeskrivning | Lenovo ThinkBook 16 G9 AHP - 16" - AMD Ryzen 5 - 220 - 16 GB RAM - 512 GB SSD - nordiskt (danska/finska/norska/svenska) |
| Typ av produkt | Notebook |
| Operativsystem | Win 11 Pro - Danska / engelska / finska / norska / svenska |
| Processor | AMD Ryzen 5 220 / 3.2 GHz, upp till 4.9 GHz / 16 MB Cache |
| Minne | 16 GB DDR5 (1 x 16 GB) |
| Lagring | 512 GB SSD - NVMe |
| Display | 16" 1920 x 1200 / WUXGA @ 60 Hz |
| Grafik | AMD Radeon 740M |
| Tangentbord | Nordiskt (danska/finska/norska/svenska) |
| Bakgrundsbelysning, tangentbord | Ja |
| Numeriskt tangentbord | Ja |
| Inbyggd webbkamera | Ja |
| Nätverksfunktioner | 802.11a/b/g/n/ac/ax/be, Bluetooth 5.4, Gigabit Ethernet |
| Batteri | Upp till 13.51 timmar |
| Säkerhet | Discrete Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip, fingeravtrycksläsare |
| Färg | Tvåtonad arktisk grå |
| Dimensioner (BxDxH) | 35.6 cm x 25.35 cm x 1.75 cm |
| Vikt | 1.7 kg |
| Lokalisering | Språk: engelska, Nordiska / region: Danmark, Finland, Norge, Sverige |
| Försäljningsprogram från tillverkaren | Lenovo TopSeller |
| Miljöstandarder | TCO-certifierad, generation 10, för bärbara datorer, ENERGY STAR-godkänd EPEAT Gold |
| Koldioxidavtryck | 272 kg koldioxidutsläpp |
| Tillverkarens garanti | Begränsad garanti - 1 år - hämtning och retur ¦ Utökad garanti - 2 år - hämtning och retur |
| Kombinerade tjänster | 2 års Lenovo-support på depå, CO2-kompensering 0,5 ton (2:a gen) |
Allmänt
| Typ av produkt | Notebook |
| Operativsystem | Windows 11 Pro - Danska / engelska / finska / norska / svenska |
Processor / Chipuppsättning
| CPU | AMD Ryzen 5 220 / 3.2 GHz |
| Max. turbohastighet | 4.9 GHz |
| Antal kärnor | 6-core |
| Cache | 16 MB |
| Funktioner | Integrerad minnesstyrenhet |
Minne
| RAM | 16 GB (1 x 16 GB) |
| Max. RAM som stöds | 64 GB |
| Teknik | DDR5 SDRAM |
| Hastighet | 5600 MT/s |
| Nominell hastighet | 5600 MT/s |
| Formfaktor | SO DIMM 262-pin |
| Antal kortplatser | 2 |
| Tomma kortplatser | 1 |
Lagring
| Huvudlager | 512 GB SSD M.2 2242 PCIe 4.0 x4 - NVM Express (NVMe) |
Display
| Typ | 16" - IPS |
| Upplösning | 1920 x 1200 (WUXGA) |
| Vert. Synkr. frekv. vid max uppl. | 60 Hz |
| Bredskärm | Ja |
| Bildkvot | 16:10 |
| Ljusstyrka för bild | 400 cd/m² |
| Horisontell visningsvinkel | +89 / -89 |
| Vertikal visningsvinkel | +89 / -89 |
| Färgskala | 45% NTSC |
| Egenskaper | Bländskydd, Low Blue Light teknologi, 90 % förhållande mellan skärm och stomme |
Ljud & Video
| Grafikprocessor | AMD Radeon 740M |
| Max antal skärmar som stöds | 3 extern(a) skärm(ar) |
| Egenskaper för videosystem | Direct X 12 |
| Kamera | Ja - 1080p |
| Kameraegenskaper | Webkamera skydd, Windows Hello, fast fokus, FHD/IR-hybridkamera |
| Ljud | Högtalare, mikrofon med två lägen |
| Kodek | Realtek ALC3287 |
| Standarder som följs | HD-ljud, Dolby Audio |
| Ljudfunktioner | Inmatning: smart brusreducering |
Inmatning
| Typ | Tangentbord, pekplatta |
| Bakgrundsbelysning, tangentbord | Ja |
| Tangentbordslayout | Nordiskt (danska/finska/norska/svenska) |
| Numeriskt tangentbord | Ja |
| Egenskaper | Multimediekontroll, spillresistent, multi-touch-styrplatta, knapplös pekplatta, precisionspekplatta, knapp för andrepilot |
Kommunikation
| Trådlös | 802.11a/b/g/n/ac/ax/be, Bluetooth 5.4 |
| Trådlös styrenhet | M.2 Card |
| Nätverksgränssnitt | Gigabit Ethernet |
| Egenskaper | Wake-on-LAN (WOL), dubbelström (2x2) |
Batteri
| Teknik | Litiumpolymer |
| Kapacitet | 48 Wh |
| Körtid | Upp till 13.51 timmar |
| Batteridriftstid | Lokal videouppspelning: upp till 13.51 timme/timmar |
Växelströmsadapter
| Inmatning | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Utmatning | 65 watt |
Anslutningar & Utökning
| Kortplatser | 1 x M.2 (PCI Express 4.0 x4) (1 tillgänglig) |
| Gränssnittsdetaljer | USB-A ¦ USB-A (Always On) ¦ 2 x USB-C (supports DisplayPort 1.4 Alt Mode) (Power Delivery 3.0) ¦ HDMI (stöd för 4K) ¦ LAN (RJ-45) ¦ Telefon/mikrofonkombinationsjack (minitelefon 3,5 mm) |
| Minneskortsläsare | Ja (SD-kort) |
Programvara
| Medföljande programvara | Microsoft Office (Prov) |
Diverse
| Färg | Tvåtonad arktisk grå |
| Lådmaterial | Aluminium (överdel), polykarbonat ABS (underdel) |
| Ytfinish | Anodiserad sandblästring (topp), textur (botten) |
| Säkerhet | Discrete Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip, fingeravtrycksläsare |
| Egenskaper | Administratörslösenord, hårddisklösenord, startlösenord, MIL-STD-810H testad, Rapid Charge Pro, självläkande BIOS |
| Stöld-/inbrottsskydd | Plats för säkerhetslås (kabellås säljs separat) |
| Typ av säkerhetsplats | Kensington nano säkerhetsplats |
| Inkluderade tillbehör | USB-C strömadapter |
| Standarder som följs | RoHS, Energy-Related Products (ErP) Lot 6, TCG Certified, Energy-Related Products (ErP) Lot 26, TUV Rheinland Low Blue Light (Software Solution) |
| Lokalisering | Språk: engelska, Nordiska / region: Danmark, Finland, Norge, Sverige |
| Försäljningsprogram från tillverkaren | Lenovo TopSeller |
Mått och vikt
| Dimensioner (BxDxH) | 35.6 cm x 25.35 cm x 1.75 cm |
| Vikt | 1.7 kg |
Hållbarhetsinformation
| TCO-certifierad | - TCO-certifierad, generation 10, för bärbara datorer |
| EPEAT-kompatibel | EPEAT Gold |
| ENERGY STAR-certifierad | Ja |
| Koldioxidavtryck | 272 kg koldioxidutsläpp |
| Total CF/enhet Standardavvikelse (kg CO2e) | 48 |
| PAIA-version | 1.5.2 |
| Återvunnet innehåll i förpackningen | Plastfri |
Tillverkarens garanti
| Service och support | Begränsad garanti - 1 år - hämtning och retur ¦ Utökad garanti - 2 år - hämtning och retur |
| Kombinerade tjänster | 2 års Lenovo-support på depå, CO2-kompensering 0,5 ton (2:a gen) |
Miljöparametrar
| Min temperatur vid drift | 5 °C |
| Max temperatur vid drift | 35 °C |
| Luftfuktighet vid drift | 8 - 95% |
| Produktlinje | Lenovo ThinkBook 16 G9 AHP |
| Modell | 21UT |
| Märke | Lenovo |
Specifikation
Leverans
Vi erbjuder flera smidiga leveransalternativ beroende på ditt postnummer, såsom Budbee Box, Early Bird, Instabox och DB Schenker. Vid köp över 499 kr är leveransen kostnadsfri, annars tillkommer en fraktavgift från 49 kr. Välj det alternativ som passar dig bäst för en bekväm leverans.
Betalning
Du kan betala tryggt och enkelt via Avarda med flera alternativ: Swish för snabb betalning, kortbetalning med VISA eller MasterCard, faktura med 30 dagars betalningstid, eller konto för flexibel delbetalning.