- Hem
- Produkter
- Teknik
- Datorer & Kringutrustning
- Datorer
- Lenovo ThinkBook 16 G7 ARP - 16" - AMD Ryzen 5 - 7535HS - 16 GB RAM - 512 GB SSD - Nordisk
Lenovo ThinkBook 16 G7 ARP - 16" - AMD Ryzen 5 - 7535HS - 16 GB RAM - 512 GB SSD - Nordisk
Stor 16" bärbar dator för små och medelstora företag med ergonomiskt tangentbord och numerisk knappsats
Hanterar multitasking med lätth...
Hanterar multitasking med lätth...
14 124 kr
inkl. moms
Bara 4 kvar
Beräknas skickas inom 3 - 4 vardagar
Fri frakt över 499:-
Snabb leverans
Alltid låga priser
Produktbeskrivning
Stor 16" bärbar dator för små och medelstora företag med ergonomiskt tangentbord och numerisk knappsats
Hanterar multitasking med lätthet tack vare supersnabbt minne och lagring
Avancerad termisk design håller allt i gång störningsfritt
Möjliggör sömlösa videosamtal med rik grafik och brusreducerande ljud
Perfekt för krävande uppgifter som dataanalys, finansiell modellering och videoredigering.
Hanterar multitasking med lätthet tack vare supersnabbt minne och lagring
Avancerad termisk design håller allt i gång störningsfritt
Möjliggör sömlösa videosamtal med rik grafik och brusreducerande ljud
Perfekt för krävande uppgifter som dataanalys, finansiell modellering och videoredigering.
- Förbättra din produktivitet
Den bärbara datorn Lenovo ThinkBook 16 Gen 7 (16" AMD) är energieffektiv och har potentialen att avsevärt öka din produktivitet. Med AMD Ryzen 7000-seriens processorer kan du njuta av snabb prestanda, förbättrad effektivitet och förbättrade funktioner som tillgodoser krävande arbetsbelastningar och moderna arbetsstilar. Håll dig urkopplad längre med det stora batteriet som håller dig igång när du är på språng. Perfekt för att enkelt hantera krävande uppgifter som dataanalys, lätt videoredigering och multitasking. - Säkerhet du kan räkna med
Den bärbara datorn ThinkBook 16 Gen 7 är utrustad med avancerade säkerhetsfunktioner och erbjuder omfattande skydd för dataenheter. Dess fingeravtrycksläsare (tillvall) som är integrerad med strömbrytaren tillåter säker inloggning och omedelbar uppstart, medan dess Trusted Platform Module (TPM) krypterar viktiga data. Dessutom levereras den med en Kensington Nano Security Slot som ger skydd mot fysisk stöld. Och för extra integritet finns det en webbkamera med sekretesslutare som kan stängas av för bekvämlighet. - Modern design och ergonomisk känsla
Den bärbara datorn ThinkBook 16 Gen 7 med elegans och professionalism har ett silkeslent aluminiumchassi i den moderna färgen Artic Grey. Vi har utformat tangentbordet för komfort och noggrannhet med böjda tangentkapslar som ligger i linje med dina fingrar för en mer naturlig, ergonomisk skrivupplevelse. LED-statuslampor på högtalar- och mikrofontangenterna gör det enkelt att kontrollera dina ljudinställningar. Men vad är kanske det bästa av allt? Vi har inkluderat en numerisk knappsats för ökad bekvämlighet när du arbetar med ekonomi, kalkylblad eller någon form av beräkningar. - Arbeta från var som helst
Oavsett om du är på kontoret, på språng eller arbetar hemifrån håller den bärbara datorn ThinkBook 16 Gen 7 dig ansluten. Wifi-alternativ håller dig online utan fördröjning, även på överfulla offentliga plattformar när du är ute på språng. Det breda utbudet av portar– inklusive USB-C USB4– erbjuder det bästa inom höghastighetsfilöverföring och anslutning till all din kringutrustning. En HDMI-port låter dig enkelt ansluta en skärm, medan SD-kortläsaren ger flera sätt att komma åt filer. Oavsett var ditt arbete tar dig kan du lita på att verksamheten fortsätter som vanligt. - Öka din mötesnärvaro online
Med sin smarta tidsbesparande teknik hjälper den bärbara datorn ThinkBook 16 Gen 7 till att hålla dig fokuserad och mer produktiv. Dubbla mikrofoner och högtalare med Dolby Audio tillsammans med Lenovo Smart Meeting innebär att du kan njuta av brusreducerande ljud som möjliggör kristallklara samtal utan distraherande bakgrundsljud. Dessutom ser ögonkontaktkorrigering, automatisk inramning och oskarp bakgrund samt ett urval av kameror till att du visas på bästa sätt i videokonferenssamtal. Det har aldrig varit så enkelt att samarbeta virtuellt! - Stort fokus på hållbarhet
Vi använder det amerikanska försvarsdepartementets MIL-STD 810H för att skapa en balans mellan tillförlitlighet och hållbarhet för ThinkPad bärbara datorer. Att uppfylla eller överträffa 12 standarder, 26 procedurer och över 200 kvalitetskontroller säkerställer att dessa enheter fungerar under extrema förhållanden, inklusive tuffa variabler som arktisk vildmark, ökenstormar, extrema temperaturer, tryck, luftfuktighet, vibrationer och mer. Dessutom har vi omkonstruerat tangentbordet för att säkerställa spillmotstånd upp till 60 ccs, samtidigt som vi förbättrar den termiska prestandan så att din bärbara dator förblir svalare vid beröring.
| Produktbeskrivning | Lenovo ThinkBook 16 G7 ARP - 16" - AMD Ryzen 5 - 7535HS - 16 GB RAM - 512 GB SSD - Nordisk |
| Typ av produkt | Notebook - 180 graders gångsjärnskonstruktion |
| Operativsystem | Win 11 Pro - Danska / engelska / finska / norska / svenska |
| Processor | AMD Ryzen 5 7535HS / 3.3 GHz, upp till 4.55 GHz / 16 MB Cache |
| Minne | 16 GB DDR5 (1 x 16 GB) |
| Lagring | 512 GB SSD - NVMe |
| Display | 16" 1920 x 1200 / WUXGA |
| Grafik | AMD Radeon 660M |
| Tangentbord | Nordisk |
| Bakgrundsbelysning, tangentbord | Ja |
| Numeriskt tangentbord | Ja |
| Inbyggd webbkamera | Ja |
| Nätverksfunktioner | 802.11a/b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6E), Bluetooth 5.3 |
| Säkerhet | Firmware Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip, fingeravtrycksläsare |
| Färg | Arctic grey |
| Dimensioner (BxDxH) | 35.6 cm x 25.35 cm x 1.75 cm |
| Vikt | 1.7 kg |
| Lokalisering | Språk: engelska, Nordiska / region: Danmark, Finland, Sverige, Norge |
| Försäljningsprogram från tillverkaren | Lenovo TopSeller |
| Miljöstandarder | TCO Certified Notebooks 9, ENERGY STAR-godkänd EPEAT Gold |
| Tillverkarens garanti | Grundgaranti - 1 år - hämtning och retur ¦ Grundgaranti - batteri - 1 år ¦ Utökad garanti - 2 år - hämtning och retur |
| Kombinerade tjänster | 2 års Lenovo-support på depå, CO2-kompensering 0,5 ton (2:a gen) |
Allmänt
| Typ av produkt | Notebook - 180 graders gångsjärnskonstruktion |
| Operativsystem | Windows 11 Pro - Danska / engelska / finska / norska / svenska |
Processor / Chipuppsättning
| CPU | AMD Ryzen 5 7535HS / 3.3 GHz |
| Max. turbohastighet | 4.55 GHz |
| Antal kärnor | 6-core |
| Cache | L3 - 16 MB |
| Funktioner | Integrerad minnesstyrenhet |
Minne
| RAM | 16 GB (1 x 16 GB) |
| Max. RAM som stöds | 64 GB |
| Teknik | DDR5 SDRAM |
| Hastighet | 4800 MT/s |
| Formfaktor | SO DIMM 262-pin |
| Antal kortplatser | 2 |
| Tomma kortplatser | 1 |
Lagring
| Huvudlager | 512 GB SSD M.2 2242 PCIe 4.0 x4 - NVM Express (NVMe) |
Display
| Typ | 16" - IPS |
| Upplösning | 1920 x 1200 (WUXGA) |
| Bredskärm | Ja |
| Bildkvot | 16:10 |
| Ljusstyrka för bild | 300 cd/m² |
| Färgskala | 45% NTSC |
| Egenskaper | Bländskydd, Low Blue Light teknologi |
Ljud & Video
| Grafikprocessor | AMD Radeon 660M |
| Kamera | Ja - 1080p |
| Kameraegenskaper | Webkamera skydd, Windows Hello, fast fokus, FHD/IR-hybridkamera |
| Ljud | Högtalare, mikrofon med två lägen |
| Kodek | Realtek ALC3287 |
| Standarder som följs | HD-ljud, Dolby Audio |
Inmatning
| Typ | Tangentbord, pekplatta |
| Bakgrundsbelysning, tangentbord | Ja |
| Tangentbordslayout | Nordisk |
| Numeriskt tangentbord | Ja |
| Egenskaper | Knapplös pekplatta, precisionspekplatta med multi-touch |
Kommunikation
| Trådlös | 802.11a/b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6E), Bluetooth 5.3 |
| Egenskaper | Dubbelström (2x2) |
Batteri
| Teknik | Litiumpolymer |
| Kapacitet | 45 Wh |
Växelströmsadapter
| Inmatning | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Utmatning | 65 Watt |
Anslutningar & Utökning
| Kortplatser | 2 x M.2 (PCI Express 4.0 x4) (1 tillgänglig) |
| Gränssnittsdetaljer | USB 3.2 Gen 1 ¦ USB 3.2 Gen 1 (Always On) ¦ USB-C 3.2 Gen 2 (supports DisplayPort 1.4 Alt Mode) (Power Delivery 3.0) ¦ USB4/DisplayPort 1.4 (Power Delivery 3.0) ¦ HDMI (stöd för 4K) ¦ Telefon/mikrofonkombinationsjack (minitelefon 3,5 mm) ¦ LAN (RJ-45) |
| Minneskortsläsare | Ja (SD-kort) |
Programvara
| Medföljande programvara | Microsoft Office (Prov) |
Diverse
| Färg | Arctic grey |
| Lådmaterial | Aluminium (överdel), polykarbonat ABS (underdel) |
| Ytfinish | Anodisering av sandblästring |
| Säkerhet | Firmware Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip, fingeravtrycksläsare |
| Egenskaper | MIL-STD-810H testad, Modern standby |
| Stöld-/inbrottsskydd | Plats för säkerhetslås (kabellås säljs separat) |
| Typ av säkerhetsplats | Kensington nano säkerhetsplats |
| Inkluderade tillbehör | USB-C strömadapter |
| Standarder som följs | RoHS, Energy-Related Products (ErP) Lot 6, Energy-Related Products (ErP) Lot 26, TUV Rheinland Low Blue Light (Software Solution) |
| Lokalisering | Språk: engelska, Nordiska / region: Danmark, Finland, Sverige, Norge |
| Försäljningsprogram från tillverkaren | Lenovo TopSeller |
Mått och vikt
| Dimensioner (BxDxH) | 35.6 cm x 25.35 cm x 1.75 cm |
| Vikt | 1.7 kg |
Hållbarhetsinformation
| TCO-certifierad | - TCO Certified Notebooks 9 |
| EPEAT-kompatibel | EPEAT Gold |
| ENERGY STAR-certifierad | Ja |
Tillverkarens garanti
| Service och support | Grundgaranti - 1 år - hämtning och retur ¦ Grundgaranti - batteri - 1 år ¦ Utökad garanti - 2 år - hämtning och retur |
| Kombinerade tjänster | 2 års Lenovo-support på depå, CO2-kompensering 0,5 ton (2:a gen) |
| Produktlinje | Lenovo ThinkBook 16 G7 ARP |
| Modell | 21MW |
| Märke | Lenovo |
Specifikation
Leverans
Vi erbjuder flera smidiga leveransalternativ beroende på ditt postnummer, såsom Budbee Box, Early Bird, Instabox och DB Schenker. Vid köp över 499 kr är leveransen kostnadsfri, annars tillkommer en fraktavgift från 49 kr. Välj det alternativ som passar dig bäst för en bekväm leverans.
Betalning
Du kan betala tryggt och enkelt via Avarda med flera alternativ: Swish för snabb betalning, kortbetalning med VISA eller MasterCard, faktura med 30 dagars betalningstid, eller konto för flexibel delbetalning.