- Hem
- Produkter
- Teknik
- Datorer & Kringutrustning
- Datorer
- Lenovo ThinkBook 14 G9 IRL - 14" - Intel Core 5 - 210H - 16 GB RAM - 512 GB SSD - nordiskt (danska/finska/norska/svenska...
Lenovo ThinkBook 14 G9 IRL - 14" - Intel Core 5 - 210H - 16 GB RAM - 512 GB SSD - nordiskt (danska/finska/norska/svenska...
14" tunn och lätt bärbar företagsdator med stora lagringsalternativ för stora filer.
Stort batterialternativ för längre tid utan anslut...
Stort batterialternativ för längre tid utan anslut...
14 524 kr
inkl. moms
I lager
Beräknas skickas inom 3 - 4 vardagar
Fri frakt över 499:-
Snabb leverans
Alltid låga priser
Produktbeskrivning
14" tunn och lätt bärbar företagsdator med stora lagringsalternativ för stora filer.
Stort batterialternativ för längre tid utan anslutning och maximerad produktivitet.
Optimerad för virtuellt samarbete med upp till 5 M RGB-kamera och WiFi 7.
Avancerad säkerhet och MIL-SPEC-hållbarhet för tillförlitlighet och robusthet. operativ motståndskraft.
Stort batterialternativ för längre tid utan anslutning och maximerad produktivitet.
Optimerad för virtuellt samarbete med upp till 5 M RGB-kamera och WiFi 7.
Avancerad säkerhet och MIL-SPEC-hållbarhet för tillförlitlighet och robusthet. operativ motståndskraft.
- 14-tums skärm med en upplösning på 1920 x 1200 för skarp bild
- Kraftfull Intel Core i5-processor med 8 kärnor för effektiv prestanda
- Hybrid FHD/IR-kamera med integritetsskydd och Windows Hello för ökad säkerhet
- Integrerat Dolby Audio för högkvalitativt ljud under samtal och medieuppspelning
- Slitstarkt aluminiumhölje med modern design
- Förbättra dina arbetsdagsupplevelser
Den bärbara datorn Lenovo ThinkBook 14 Gen 9 är utformad för att uppfylla kraven från yrkesverksamma och utnyttjar kraften i Intel Core-processorer för att effektivisera daglig prestanda. Den är tunn och lätt, och har appar som Smart Meeting Manager tillsammans med brusreducering och högupplösta kameror som optimerar din digitala upplevelse och ökar din produktivitet. - Säkerhet ditt företag kan lita på
När du behöver skydd på flera nivåer ger ThinkShield dig säkerhet. discrete Trusted Platform Module krypterar viktiga data. Biometri ger säker inloggning med en fingeravtrycksläsare och ansiktsigenkänning med den infraröda (IR) kameran som tillval. Det finns till och med ett självläkande BIOS om ditt system någonsin skulle bli skadat! - Arbeta smartare– inte hårdare
Den bärbara datorn ThinkBook 14 Gen 9 erbjuder utbyggbarhet med generösa lagrings- och minnesalternativ. Ett brett utbud av portar möjliggör enkla filöverföringar, enhetsladdning och fördröjningsfri skärmdelning. Sömlös anslutning i kombination med möjligheten till ett stort batteri håller dig igång oavsett var du befinner dig. - Skonsam för ögonen
Gör din närvaro känd i varje möte med den anmärkningsvärda 5 MP kameran, som kan kombineras med den infraröda kameran för inloggning utan beröring. Och oroa dig inte för att behöva lägga ner långa timmar när deadlines närmar sig, eftersom den bärbara datorn ThinkBook 14 Gen 9 levererar TÜV-certifierat skydd för lågt blått ljus oavsett vilket skärmalternativ du väljer. - Hanterar vardagens påfrestningar
Vi använder Department of Defense MIL-STD-810H-standarder för en balans mellan tillförlitlighet och hållbarhet i ThinkBook-datorer. Att klara eller överträffa 26 tester i 12 kategorier säkerställer att dessa enheter presterar under tuffa variabler som arktisk vildmark, ökendammstormar, extrema temperaturer, tryck, vibrationer och mer. - Förbättrad komfort för att öka produktiviteten
Den bärbara datorn ThinkBook 14 Gen 9 prioriterar komfort tillsammans med avancerad produktivitet. Tangentbordet har exakt justerade tangenter, vilket ger en ergonomisk och taktil upplevelse. Dessutom är den utformad för att motstå oavsiktliga vätskespill för att upprätthålla konsekvent prestanda och den är Energy Star-certifierad för att maximera resultatet. - TROVÄRDIGHET OCH SAMARBETE Hållbarhet
Vårt mål är att tillhandahålla smartare teknik som bygger en ljusare och mer hållbar framtid för våra kunder, samhällen och planeten. Det är därför som vi strävar efter branschledande etiketter och certifieringar som visar vårt engagemang för hållbarhet inom produktdesign. Tillsammans kan vi bygga en smartare framtid för alla.
- Lenovo ThinkBook 14 G9 IRL 21UY
- USB-C strömadapter
| Produktbeskrivning | Lenovo ThinkBook 14 G9 IRL - 14" - Intel Core 5 - 210H - 16 GB RAM - 512 GB SSD - nordiskt (danska/finska/norska/svenska) |
| Typ av produkt | Notebook |
| Operativsystem | Win 11 Pro - Danska / engelska / finska / norska / svenska |
| Processor | Intel Core 5 (Serie 2) - 210H / 2.2 GHz, upp till 4.8 GHz / 12 MB Cache |
| Minne | 16 GB DDR5 (1 x 16 GB) |
| Lagring | 512 GB SSD - NVMe |
| Display | 14" 1920 x 1200 / WUXGA @ 60 Hz |
| Grafik | Intel Graphics |
| Tangentbord | Nordiskt (danska/finska/norska/svenska) |
| Bakgrundsbelysning, tangentbord | Ja |
| Inbyggd webbkamera | Ja |
| Nätverksfunktioner | 802.11a/b/g/n/ac/ax/be, Bluetooth 5.4, Gigabit Ethernet |
| Säkerhet | Discrete Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip, fingeravtrycksläsare |
| Färg | Tvåtonad arktisk grå |
| Dimensioner (BxDxH) | 31.35 cm x 22.4 cm x 1.75 cm |
| Vikt | 1.36 kg |
| Lokalisering | Språk: engelska, Nordiska / region: Danmark, Finland, Norge, Sverige |
| Försäljningsprogram från tillverkaren | Lenovo TopSeller |
| Miljöstandarder | TCO-certifierad, generation 10, för bärbara datorer, ENERGY STAR-godkänd EPEAT Gold |
| Koldioxidavtryck | 256 kg koldioxidutsläpp |
| Tillverkarens garanti | Grundgaranti - 1 år - hämtning och retur ¦ Grundgaranti - 2 år - hämtning och retur |
| Kombinerade tjänster | 2 års Lenovo-support på depå, CO2-kompensering 0,5 ton (2:a gen) |
Allmänt
| Typ av produkt | Notebook |
| Operativsystem | Windows 11 Pro - Danska / engelska / finska / norska / svenska |
Processor / Chipuppsättning
| CPU | Intel Core 5 (Serie 2) 210H / 2.2 GHz |
| Max. turbohastighet | 4.8 GHz |
| Antal kärnor | 8-core |
| Prestandakärnor | 4 |
| Effektiva kärnor | 4 |
| Cache | 12 MB |
| Funktioner | Integrerad minnesstyrenhet, Intel Smart Cache |
Minne
| RAM | 16 GB (1 x 16 GB) |
| Max. RAM som stöds | 64 GB |
| Teknik | DDR5 SDRAM |
| Hastighet | 5600 MT/s |
| Nominell hastighet | 5600 MT/s |
| Formfaktor | SO DIMM 262-pin |
| Antal kortplatser | 2 |
| Tomma kortplatser | 1 |
Lagring
| Huvudlager | 512 GB SSD M.2 2242 PCIe 4.0 x4 - NVM Express (NVMe) |
Display
| Typ | 14" - IPS |
| Upplösning | 1920 x 1200 (WUXGA) |
| Vert. Synkr. frekv. vid max uppl. | 60 Hz |
| Bredskärm | Ja |
| Bildkvot | 16:10 |
| Ljusstyrka för bild | 400 cd/m² |
| Horisontell visningsvinkel | +89 / -89 |
| Vertikal visningsvinkel | +89 / -89 |
| Färgskala | 45% NTSC |
| Egenskaper | Bländskydd, Low Blue Light teknologi, 90 % förhållande mellan skärm och stomme |
Ljud & Video
| Grafikprocessor | Intel Graphics |
| Max antal skärmar som stöds | 3 extern(a) skärm(ar) |
| Egenskaper för videosystem | DirectX 12.2 |
| Kamera | Ja - 1080p |
| Kameraegenskaper | Webkamera skydd, Windows Hello, fast fokus, FHD/IR-hybridkamera |
| Ljud | Högtalare, mikrofon med två lägen |
| Kodek | Realtek ALC3287 |
| Standarder som följs | HD-ljud, Dolby Audio |
| Ljudfunktioner | Inmatning: smart brusreducering |
Inmatning
| Typ | Tangentbord, pekplatta |
| Bakgrundsbelysning, tangentbord | Ja |
| Tangentbordslayout | Nordiskt (danska/finska/norska/svenska) |
| Egenskaper | Multimediekontroll, spillresistent, multi-touch-styrplatta, knapplös pekplatta, precisionspekplatta, knapp för andrepilot |
Kommunikation
| Trådlös | 802.11a/b/g/n/ac/ax/be, Bluetooth 5.4 |
| Trådlös styrenhet | M.2 Card |
| Nätverksgränssnitt | Gigabit Ethernet |
| Egenskaper | Wake-on-LAN (WOL), dubbelström (2x2) |
Batteri
| Teknik | Litiumpolymer |
| Kapacitet | 48 Wh |
Växelströmsadapter
| Inmatning | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Utmatning | 65 Watt |
Anslutningar & Utökning
| Kortplatser | 2 x M.2 (PCI Express 4.0 x4) (1 tillgänglig) |
| Gränssnittsdetaljer | USB-A ¦ USB-A (Always On) ¦ USB-C (supports DisplayPort 1.4 Alt Mode) (Power Delivery 3.0) ¦ Thunderbolt 4 (supports DisplayPort 1.4) (Power Delivery 3.0) ¦ HDMI (stöd för 4K) ¦ Telefon/mikrofonkombinationsjack (minitelefon 3,5 mm) ¦ LAN (RJ-45) |
| Minneskortsläsare | Ja (SD-kort) |
Programvara
| Medföljande programvara | Microsoft Office (Prov) |
Diverse
| Färg | Tvåtonad arktisk grå |
| Lådmaterial | Aluminium (överdel), polykarbonat ABS (underdel) |
| Ytfinish | Anodiserad sandblästring (topp), textur (botten) |
| Säkerhet | Discrete Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip, fingeravtrycksläsare |
| Egenskaper | Administratörslösenord, hårddisklösenord, startlösenord, MIL-STD-810H testad, Rapid Charge Pro, Modern standby, självläkande BIOS |
| Stöld-/inbrottsskydd | Plats för säkerhetslås (kabellås säljs separat) |
| Typ av säkerhetsplats | Kensington nano säkerhetsplats |
| Inkluderade tillbehör | USB-C strömadapter |
| Standarder som följs | RoHS, Energy-Related Products (ErP) Lot 6, FSC, Energy-Related Products (ErP) Lot 26, TUV Rheinland Low Blue Light (Software Solution) |
| Lokalisering | Språk: engelska, Nordiska / region: Danmark, Finland, Norge, Sverige |
| Försäljningsprogram från tillverkaren | Lenovo TopSeller |
Mått och vikt
| Dimensioner (BxDxH) | 31.35 cm x 22.4 cm x 1.75 cm |
| Vikt | 1.36 kg |
Hållbarhetsinformation
| TCO-certifierad | - TCO-certifierad, generation 10, för bärbara datorer |
| EPEAT-kompatibel | EPEAT Gold |
| ENERGY STAR-certifierad | Ja |
| Koldioxidavtryck | 256 kg koldioxidutsläpp |
| Total CF/enhet Standardavvikelse (kg CO2e) | 44 |
| PAIA-version | 1.5.2 |
Tillverkarens garanti
| Service och support | Grundgaranti - 1 år - hämtning och retur ¦ Grundgaranti - 2 år - hämtning och retur |
| Kombinerade tjänster | 2 års Lenovo-support på depå, CO2-kompensering 0,5 ton (2:a gen) |
Miljöparametrar
| Min temperatur vid drift | 5 °C |
| Max temperatur vid drift | 35 °C |
| Luftfuktighet vid drift | 8 - 95% |
| Produktlinje | Lenovo ThinkBook 14 G9 IRL |
| Modell | 21UY |
| Märke | Lenovo |
Specifikation
Leverans
Vi erbjuder flera smidiga leveransalternativ beroende på ditt postnummer, såsom Budbee Box, Early Bird, Instabox och DB Schenker. Vid köp över 499 kr är leveransen kostnadsfri, annars tillkommer en fraktavgift från 49 kr. Välj det alternativ som passar dig bäst för en bekväm leverans.
Betalning
Du kan betala tryggt och enkelt via Avarda med flera alternativ: Swish för snabb betalning, kortbetalning med VISA eller MasterCard, faktura med 30 dagars betalningstid, eller konto för flexibel delbetalning.