- Hem
- Produkter
- Teknik
- Datorer & Kringutrustning
- Datorer
- HP ZGX Nano G1n AI Station - mini-desktop - AI PC, AI Workstation - GB10 Grace Blackwell Superchip - 128 GB - SSD 4 TB
HP ZGX Nano G1n AI Station - mini-desktop - AI PC, AI Workstation - GB10 Grace Blackwell Superchip - 128 GB - SSD 4 TB
Effektivisera AI-arbetsflöden med HP ZGX Nano och ZGX Toolkit, lokal databehandling med hög prestanda i kombination med en utvald stack med...
99 674 kr
inkl. moms
I lager
Beräknas skickas inom 3 - 4 vardagar
Fri frakt över 499:-
Snabb leverans
Alltid låga priser
Produktbeskrivning
Effektivisera AI-arbetsflöden med HP ZGX Nano och ZGX Toolkit, lokal databehandling med hög prestanda i kombination med en utvald stack med öppen källkod för prototyputveckling, finjustering och analyser. Inbyggd IP-identifiering, modellexport och lokal tillgänglighet förenklar processen och säkerställer upprepningsbara implementeringsklara resultat.
- Skapa prototyper, finjustera och analysmodeller med upp till 200 miljarder parametrar lokalt. HP ZGX Nano drivs av NVIDIA GB10 Grace Blackwell Superchip och 128 GB sammanhängande enhetligt minne och levererar 1 000 TOPS av FP4 AI-prestanda i en kompakt stationär dator.
- Gå snabbare från idé till implementering. ZGX Toolkit effektiviserar AI-arbetsflöden genom att kombinera kraftfull lokal databehandling med verktyg med öppen källkod, inbyggd identifiering och enkel export. Detta hjälper till att ta bort hinder, öka produktiviteten och skala resultat för team var som helst.
- Parkoppla befintliga bärbara och stationära system – Windows, Mac eller Linux – med en nätverksansluten HP ZGX Nano. Få prestanda i utvecklarklass utan datacenterköer och kostsamma molninstanser, vilket minimerar svarstiderna och håller känslig information lokal.
- Förverkliga den verkliga potentialen hos edge AI-lösningar. Från visuellt innehåll i realtid till att köra agentbaserade- och domänspecifika modeller lokalt får ni den prestanda som krävs för att distribuera intelligenta, responsiva lösningar direkt där data genereras.
- NVIDIA DGXTM OS och AI-programvarustack
Kom igång med prototyper, finjustering och analyser med välbekanta NVIDIA DGXTM OS och integrerad NVIDIA AI-programvarustack som är specialbyggd för modern AI-utveckling. - NVIDIA GB10 GraceBlackwell Superchip
Få upp till 1000 TOPS av AI-beräkning med FP4-precision med ett NVIDIA Blackwell-grafikkort. Effektivisera förbehandling och orkestrering av data med en Grace 20-kärnig Arm-processor. - Enhetligt systemminne
Kör AI-utveckling och -testning med AI-modeller med upp till 200 miljarder parametrar vid skrivbordet med 128 GB sammanhängande enhetligt systemminne. - NVIDIA ConnectX -nätverk
Arbeta med ännu större AI-modeller lokalt – upp till 405 miljarder parametrar – genom att koppla ihop två HP ZGX Nano-system för att skala lokala beräkningsresurser. - Litet AI-kraftpaket
Med måtten längd 150 mm x bredd 150 mm x höjd 51 mm är den här nya klassen av stationära datorer specialbyggda för AI-utveckling men får ändå plats i din hand.
| Produktbeskrivning | HP ZGX Nano G1n AI Station - mini-desktop - AI PC, AI Workstation - GB10 Grace Blackwell Superchip - 128 GB - SSD 4 TB |
| Typ | Arbetsstation - mini-desktop - AI PC, AI Workstation |
| Lokalisering | Språk: danska, norska, finska, svenska / region: Danmark, Finland, Norge, Sverige |
| Processor | 1 x NVIDIA GB10 Grace Blackwell Superchip (20-core) |
| RAM | 128 GB LPDDR5X SDRAM |
| Hårddisk | SSD 4 TB - PCI Express 4.0 - M.2 - Self-Encrypting Drive, NVM Express (NVMe), trippelnivåcell (TLC) |
| Optisk lagring | Ingen optisk drivenhet |
| Grafikstyrenhet | NVIDIA Blackwell |
| Nätverksfunktioner | 1GbE, 802.11a, 10GbE, 802.11b/g/n, Wi-Fi 5, 2.5GbE, 200GbE, Wi-Fi 6, Bluetooth, Wi-Fi 7 |
| Medföljande OS | NVIDIA DGX Base OS |
| Medföljande programvara | NVIDIA AI-programvarustack |
| Dimensioner (BxDxH) | 15 cm x 15 cm x 5.45 cm |
| Vikt | 1.25 kg |
| Försäljningsprogram från tillverkaren | HP Smart Buy |
Allmänt
| Typ | Arbetsstation |
| AI-nivå | AI PC, AI Workstation |
| Formfaktor för produkt | Mini-desktop |
| Lokalisering | Språk: danska, norska, finska, svenska / region: Danmark, Finland, Norge, Sverige |
Processor / Chipuppsättning
| CPU | NVIDIA GB10 Grace Blackwell Superchip |
| Antal kärnor | 20-core |
| Antal CPU | 1 |
| Max. CPU-antal | 1 |
RAM
| Installerad storlek | 128 GB |
| Teknik | LPDDR5X SDRAM |
| Effektiv minneshastighet | 8533 MT/s |
| Konfigurationsegenskaper | Medföljande minne är integrerat |
Hårddisk
| Typ | SSD - M.2 |
| Kapacitet | 1 x 4 TB |
| Typ av gränssnitt | PCI Express 4.0 |
| Egenskaper | Self-Encrypting Drive, NVM Express (NVMe), trippelnivåcell (TLC) |
Optisk lagring
| Typ | Ingen optisk drivenhet |
Bildskärm
| Bildskärmstyp | Ingen. |
Grafikstyrenhet
| Grafikprocessor | NVIDIA Blackwell |
| Videogränssnitt | HDMI |
Inmatningsenhet
| Typ | Inget tangentbord, ingen mus |
Nätverk
| Ethernet-styrenhet | Mellanox ConnectX-7 |
| Stöd för Wireless LAN | Ja |
| Trådlöst NIC | MediaTek Wi-Fi 7 MT7925 |
| Datalänkprotokoll | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, 10 Gigabit Ethernet, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac, 2.5 Gigabit Ethernet, 200 Gigabit Ethernet, IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6), Bluetooth 5.4, IEEE 802.11be (Wi-Fi 7) |
| Funktioner | Dubbel ström (2x2) |
Expansion/Anslutning
| Gränssnitt | 1 x USB-C (1 bakre) (med ström) ¦ 3 x USB-C 3.2 Gen 2x2 (3 bak) ¦ 1 x LAN (10Gigabit Ethernet) - RJ-45 (1 bakre) ¦ 2 x LAN (200Gigabit Ethernet) (QSFP) - RJ-45 (2 bakre) ¦ 1 x HDMI (1 bakre) |
Diverse
| Försäljningsprogram från tillverkaren | HP Smart Buy |
Operativsystem / Programvara
| Medföljande OS | NVIDIA DGX Base OS Danska / engelska / finska / norska / svenska |
| Mjukvara | NVIDIA AI-programvarustack |
Mått och vikt
| Bredd | 15 cm |
| Djup | 15 cm |
| Höjd | 5.45 cm |
| Vikt | 1.25 kg |
Mått och vikt (brutto)
| Emballagets bredd | 21.6 cm |
| Emballagets djup | 14.2 cm |
| Emballagets höjd | 27.2 cm |
| Emballagets vikt | 2.5 kg |
| Produktlinje | HP ZGX |
| Modell | Nano G1n AI Station |
| Märke | HP |
Specifikation
Leverans
Vi erbjuder flera smidiga leveransalternativ beroende på ditt postnummer, såsom Budbee Box, Early Bird, Instabox och DB Schenker. Vid köp över 499 kr är leveransen kostnadsfri, annars tillkommer en fraktavgift från 49 kr. Välj det alternativ som passar dig bäst för en bekväm leverans.
Betalning
Du kan betala tryggt och enkelt via Avarda med flera alternativ: Swish för snabb betalning, kortbetalning med VISA eller MasterCard, faktura med 30 dagars betalningstid, eller konto för flexibel delbetalning.