- Hem
- Produkter
- Teknik
- Datorer & Kringutrustning
- Datorer
- HP ZBook 8 G1ak Mobile Workstation - Copilot+ PC, AI PC, AI Workstation - 14" - AMD Ryzen AI 7 PRO - 350 - 32 GB RAM - 5...
HP ZBook 8 G1ak Mobile Workstation - Copilot+ PC, AI PC, AI Workstation - 14" - AMD Ryzen AI 7 PRO - 350 - 32 GB RAM - 5...
Prestanda på proffsnivå kombineras med verklig mobilitet i den här eleganta och kraftfulla bärbara datorn. Granska 3D-design, skapa med AI-v...
34 912 kr
inkl. moms
I lager
Beräknas skickas inom 3 - 4 vardagar
Fri frakt över 499:-
Snabb leverans
Alltid låga priser
Produktbeskrivning
Prestanda på proffsnivå kombineras med verklig mobilitet i den här eleganta och kraftfulla bärbara datorn. Granska 3D-design, skapa med AI-verktyg i proffsappar, kör Copilot lokalt och arbeta med flera projekt var som helst. Var produktiv med en mobil AI-workstation som levererar energieffektivitet och lång batteritid.
- Uppgradera till komponenter på proffsnivå. Slipp fördröjningar och krascher med snabb respons i projekt. Öppna stora filer och köra proffsappar samtidigt för snabb multitasking och ökad produktivitet med upp till en AMD Ryzen AI 7 PRO 350-processor och stora minneskonfigurationer.
- Arbeta hela dagen. Från var som helst. Den mest mobila ZBook har omdesignats, nu gjord för rörelse. Med lång batteritid är den här eleganta enheten liten nog att få plats i valfri väska vilket möjliggör produktivitet från var som helst. Detta är prestandan hos en högpresterande workstation, på språng.
- Snabbare AI-arbetsflöden. AI-acceleratorer för hårdvara ger kraft för att driva avancerade arbetsuppgifter framåt. Avlasta och kör produktivitetsuppgifter lokalt på upp till 50 TOPS NPU samtidigt som ni utför flera uppgifter samtidigt i AI-accelererade professionella applikationer.
- Hjälp till att skydda vår gemensamma framtid med datorer som arbetar för att skydda miljön. Vi på HP bryr oss om den påverkan som våra produkter har på människor, samhällen och vår planet. Därför är den här enheten EPEAT Gold-registrerad och den yttre förpackningen 100 % hållbart framtagen.
- HP rekommenderar Windows 11 Pro för företag
Arbeta var som helst utan att kompromissa med prestandan tack vare Windows 11 och HPs teknik för samarbete, säkerhet och anslutning. Sammanfatta och skriv om innehåll, få relevanta innehållsrekommendationer och håll ordning med hjälp av Microsoft Copilot. - AMD Ryzen PRO-mobilprocessor
Omdefiniera workstation-kapaciteten med upp till en AMD Ryzen AI 7 PRO 350-processor med enastående processorkapacitet, enhetligt minne och ISV-certifierad grafik för att klara av komplexa arbetsflöden. - AMD Ryzen -processor
Blås liv i alla idéer både snabbt och effektivt med de senaste AMD Ryzen -processorerna. - HP Z Turbo Drive High-speed Storage
Arbeta utan begränsningar överallt med lokal PCIe-lagring som är upp till 6 gånger snabbare än SATA SSD och upp till 21 gånger snabbare än traditionell HDD-lagring. - HP Fast Charge
Ultrasnabb laddning från noll till 50% på bara 30 minuter. - Spilltåligt tangentbord
En olycka händer så lätt. Det är därför vi har designat vårt tangentbord med ett avrinningshål så att vätska rinner ut undertill för enkel rengöring.
- HP ZBook 8 G1ak Mobile Workstation
- HP Slim 100W USB-C strömadapter
| Produktbeskrivning | HP ZBook 8 G1ak Mobile Workstation - Copilot+ PC, AI PC, AI Workstation - 14" - AMD Ryzen AI 7 PRO - 350 - 32 GB RAM - 512 GB SSD - hela norden |
| Typ av produkt | Mobil arbetsstation - Copilot+ PC, AI PC, AI Workstation |
| Operativsystem | Win 11 Pro - Danska / engelska / finska / norska / svenska |
| Processor | AMD Ryzen AI 7 PRO 350 / 2 GHz, upp till 5 GHz / 16 MB Cache |
| Neural processor enhet (NPU) | AMD Ryzen AI - upp till 50 TOPS |
| Minne | 32 GB DDR5 (1 x 32 GB) |
| Lagring | 512 GB SSD - NVMe, TLC |
| Display | 14" WLED |
| Grafik | AMD Radeon 860M |
| Inmatningsenhet | Tangentbord, ClickPad |
| Tangentbord | Hela norden |
| Bakgrundsbelysning, tangentbord | Ja |
| Inbyggd webbkamera | Ja |
| Microsoft Copilot | Yes |
| Nätverksfunktioner | 802.11a/b/g/n/ac/ax/be, Bluetooth 5.4, Gigabit Ethernet |
| Batteri | 3-cells |
| Egenskaper | Miljöljussensor, hallsensor, HP Tamper Lock, färgsensor, termogivare, HP Sure Platform |
| Säkerhet | Fingeravtrycksläsare |
| Färg | Meteor silver |
| Dimensioner (BxDxH) | 31.56 cm x 22.2 cm x 1.89 cm |
| Vikt | 1.44 kg |
| Lokalisering | Språk: danska, norska, finska, svenska / region: Danmark, Finland, Norge, Sverige |
| Försäljningsprogram från tillverkaren | HP Smart Buy |
| Miljöstandarder | ENERGY STAR-godkänd EPEAT Gold, EPEAT Climate+ |
Allmänt
| Typ av produkt | Mobil arbetsstation |
| AI-nivå | Copilot+ PC, AI PC, AI Workstation |
| Operativsystem | Windows 11 Pro - Danska / engelska / finska / norska / svenska |
Processor / Chipuppsättning
| CPU | AMD Ryzen AI 7 PRO 350 / 2 GHz |
| Max. turbohastighet | 5 GHz |
| Antal kärnor | 8-core |
| Cache | L3 - 16 MB |
Neural processor enhet (NPU)
| Neural Processor Unit (NPU) | AMD Ryzen AI |
| NPU-prestanda upp till (TOPS) | 50 TOPS |
| Total processorprestanda upp till (TOPS) | 66 TOPS |
Minne
| RAM | 32 GB (1 x 32 GB) |
| Max. RAM som stöds | 64 GB |
| Teknik | DDR5 SDRAM |
| Hastighet | 2800 MHz |
| Nominell hastighet | 2800 MHz |
| Formfaktor | SO DIMM 262-pin |
| Antal kortplatser | 2 |
| Tomma kortplatser | 1 |
Lagring
| Huvudlager | 512 GB SSD M.2 PCIe 4.0 - NVM Express (NVMe), trippelnivåcell (TLC) |
Display
| Typ | 14" |
| LCD-bakgrundsbelysningsteknik | WLED-bakgrundsbelysning |
| Bredskärm | Ja |
| Namn tangentbord | HP Premium |
Ljud & Video
| Grafikprocessor | AMD Radeon 860M |
| Kamera | Ja |
| Upplösning | 5 Megapixel |
| Kameraegenskaper | Webkamera skydd, IR-kamera, Windows Hello |
| Ljud | Dubbla stereohögtalare, HP världsvändande mikrofon/digital mikrofon med dubbla arrayer |
| Kodek | Realtek ALC3315 |
| Standarder som följs | HD-ljud |
| Ljudfunktioner | Utdata: diskreta förstärkare, Poly Studio |
Inmatning
| Typ | Tangentbord, ClickPad |
| Bakgrundsbelysning, tangentbord | Ja |
| Tangentbordslayout | Hela norden |
| Egenskaper | Volymkontroll, multitouch-klickdyna, gestfunktion, precisionspekplatta, knapp för andrepilot, spill-resistent, DuraKeys |
Kommunikation
| Trådlös | 802.11a/b/g/n/ac/ax/be, Bluetooth 5.4 |
| Bluetooth-klass | Klass 1 |
| Trådlös styrenhet | MediaTek MT7925 - M.2 2230 |
| Nätverksgränssnitt | Gigabit Ethernet |
| Ethernet-styrenhet | Realtek RTL8111EPP-CG |
| Protokoll för administration på distans | SNMP 2 |
| Egenskaper | Miracast, Wake-on-LAN (WOL), dubbelström (2x2), MU-MIMO |
| Standarder som följs | IEEE 802.11d, IEEE 802.11i, WiFi-CERTIFIERAD, IEEE 802.11h, IEEE 802.11e, IEEE 802.11k, IEEE 802.11r, IEEE 802.11v |
Batteri
| Teknik | 3-cells litiumpolymer |
| Vikt | 236 g |
| Kapacitet | 62 Wh |
Växelströmsadapter
| Inmatning | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Utmatning | 100 Watt, 5 / 9 / 12 / 15 / 20 V |
Anslutningar & Utökning
| Gränssnittsdetaljer | 2 x USB4 (supports Thunderbolt 4, DisplayPort 2.1 Alt Mode) (Power Delivery) ¦ USB-C 3.2 Gen 2 (supports DisplayPort 1.4 Alt Mode) (Power Delivery) ¦ Telefon/mikrofonkombinationsjack ¦ HDMI ¦ LAN (RJ-45) ¦ USB 3.2 Gen 1 (driven) |
Programvara
| Medföljande programvara | HP Support Assistant, HP Power Manager, HP Hotkey Support, HP Secure Erase, HP BIOSphere, HP Client Catalog (avgiftsfri hämtning), HP Image Assistant (gratis nedladdning), HP MAC Address Manager, HP Notifications, HP Connection Optimizer, HP Sure Click, HP Sure Run, HP Sure Recover, HP Privacy Settings, HP Cloud Recovery, HP Sure Sense, HP Sure Admin, HP-kundhantering, bibliotek (gratis nedladdning), HP Wake on WLAN, myHP, HSA Fusion för kommersiell, HSA Telemetry för kommersiell, HP Tamper Lock, HP BIOS Recovery, HP Smart Support, Poly Lens management software, Windows Hello, HP Manageability Integration Kit (gratis nedladdning), HP Connect for Microsoft Endpoint Manager, HP PC Hardware Diagnostics Windows, HP Services Scan, Battery Health Manager, Poly Camera Pro, HP Sure Start, HP-drivrutinsprogram (gratis nedladdning), HP UEFI BIOS Certification level 2.7B, Edge Customization, Audio Permanent Disable |
| Microsoft Copilot | Yes |
Diverse
| Färg | Meteor silver |
| Integrerade alternativ | Miljöljussensor, hallsensor, HP Tamper Lock, färgsensor, termogivare, HP Sure Platform |
| Säkerhet | Fingeravtrycksläsare |
| Egenskaper | Automatiskt DriveLock, BIOS Absolute Persistence, HP DriveLock, HP Fast Charge, BIOS-uppdatering via nätverk, MIL-STD-810H testad, PC med säker kärna |
| Stöld-/inbrottsskydd | Plats för säkerhetslås (kabellås säljs separat), intrångssensor för chassi |
| Typ av säkerhetsplats | Kensington säkerhetsplats |
| Inkluderade tillbehör | HP Slim 100W USB-C strömadapter |
| Standarder som följs | CSA, VCCI, BSMI, GS, CCC, FCC, KCC, CISPR, ICES, KC, SRRC, NCC, låghalogen, UL 62368-1, TEC, KES, LBL-certifierad (lågt blåljus), Ukraina NSoC, EAEU-efterlevnad, Saudi Arabian Compliance |
| Lokalisering | Språk: danska, norska, finska, svenska / region: Danmark, Finland, Norge, Sverige |
| Försäljningsprogram från tillverkaren | HP Smart Buy |
Mått och vikt
| Dimensioner (BxDxH) | 31.56 cm x 22.2 cm x 1.89 cm |
| Vikt | 1.44 kg |
| Emballagets mått (BxDxH) / vikt | 44.1 cm x 27.4 cm x 6.3 cm |
Hållbarhetsinformation
| EPEAT-kompatibel | EPEAT Gold |
| EPEAT Klimat+ | Yes |
| ENERGY STAR-certifierad | Ja |
| Återvunnet innehåll i produkten | Återvunnen konsumentplast |
Miljöparametrar
| Min temperatur vid drift | 0 °C |
| Max temperatur vid drift | 35 °C |
| Luftfuktighet vid drift | 10 - 90 % (icke-kondenserade) |
| Stöttolerans (vid drift) | 40 g @ 2 ms halvsinus |
| Stöttolerans (i vila) | 240 g @ 2 ms halvsinus |
| Vibrationstolerans (vid drift) | 1.043 g @ RMS (random) |
| Vibrationstolerans (i vila) | 3.5 g @ RMS (random) |
| Produktlinje | HP ZBook 8 |
| Modell | G1ak Mobile Workstation |
| Märke | HP |
Specifikation
Leverans
Vi erbjuder flera smidiga leveransalternativ beroende på ditt postnummer, såsom Budbee Box, Early Bird, Instabox och DB Schenker. Vid köp över 499 kr är leveransen kostnadsfri, annars tillkommer en fraktavgift från 49 kr. Välj det alternativ som passar dig bäst för en bekväm leverans.
Betalning
Du kan betala tryggt och enkelt via Avarda med flera alternativ: Swish för snabb betalning, kortbetalning med VISA eller MasterCard, faktura med 30 dagars betalningstid, eller konto för flexibel delbetalning.