- Hem
- Produkter
- Teknik
- Datorer & Kringutrustning
- Datorer
- HP EliteBook 8 G1a Notebook Next Gen AI - Copilot+ PC - 16" - AMD Ryzen AI 5 - 340 - 24 GB RAM - 512 GB SSD - hela norde...
HP EliteBook 8 G1a Notebook Next Gen AI - Copilot+ PC - 16" - AMD Ryzen AI 5 - 340 - 24 GB RAM - 512 GB SSD - hela norde...
HP Elite Laptop-datorer erbjuder kraftfulla, säkra och managerbara lösningar för krävande arbetsuppgifter i snygg design som är lätta att bä...
33 037 kr
inkl. moms
I lager
Beräknas skickas inom 3 - 4 vardagar
Fri frakt över 499:-
Snabb leverans
Alltid låga priser
Produktbeskrivning
HP Elite Laptop-datorer erbjuder kraftfulla, säkra och managerbara lösningar för krävande arbetsuppgifter i snygg design som är lätta att bära med sig.
HP EliteBook 8 G1a 16 tum Next Gen AI-PC är fullpackad med nästa generationens AI-funktioner som är utformade för att förbättra produktivitet, samarbete och säkerhet. Den levererar exceptionell prestanda för krävande AI-arbetsuppgifter som gör er mer effektiva på jobbet.
HP EliteBook 8 G1a 16 tum Next Gen AI-PC är fullpackad med nästa generationens AI-funktioner som är utformade för att förbättra produktivitet, samarbete och säkerhet. Den levererar exceptionell prestanda för krävande AI-arbetsuppgifter som gör er mer effektiva på jobbet.
- HP rekommenderar Windows 11 Pro. Sammanfatta och skriv om innehåll, få relevanta rekommendationer och håll ordning med Microsoft Copilot.
- Ledande AMD-processor. Utveckla innovativa idéer med den blixtsnabba AMD Ryzen -processorn med en NPU på upp till 50 TOPS.
- Lång batterilivslängd. Få mer gjort mellan laddningarna med batteritid som hanteras effektivt av nästa generationens AI.
- Skyddad av HP Wolf Security. HP Wolf Security for Business skapar ett hårdvaruförstärkt och alltid aktivt samt flexibelt försvar.
- HP rekommenderar Windows 11 Pro för företag
Arbeta var som helst utan att kompromissa med prestandan tack vare Windows 11 och HPs teknik för samarbete, säkerhet och anslutning. Sammanfatta och skriv om innehåll, få relevanta innehållsrekommendationer och håll ordning med hjälp av Microsoft Copilot. - Ledande AMD-processor
Arbeta effektivt med den senaste, effektiva och pålitliga AMD-processorn som ger snabb respons med Connected Modern Standby. - Snabbt och effektivt trådlöst LAN
Datorns portabilitet och tillförlitligheten hos en snabb anslutning avgör var arbete kan utföras. Få en pålitlig anslutning med data i gigabithastigheter i trådlösa miljöer med tät trafik, med hjälp av Wi-Fi 7. - Surfa tryggt
Skydda datorn mot hot från skadliga webbplatser, Microsoft Office- och PDF-bilagor (skrivskydd), malware, ransomware och virus med hårdvaruförstärkt säkerhet från HP Sure Click. - Skydda identiteter med HP Multi-Factor Authenticate Gen3
Skydda nätverk och VPN mot obehörig åtkomst genom att kräva upp till tre autentiseringsfaktorer för inloggning, inklusive fingeravtrycksläsare och ansiktsigenkänning med IR-kamera, med policyer som skärps på chipnivå. - Samarbete tack vare NPU
Syns på bästa sätt under videosamtal och spara även lite ström. Hantera videokontrollerna för interna och externa kameror med Poly Camera Pro. Använd automatisk inramning, spotlight, suddig bakgrund och virtuella bakgrunder för att spara ström på NPU:n.
- HP EliteBook 8 G1a Notebook Next Gen AI
- HP 100W Slim USB-C-nätadapter
| Produktbeskrivning | HP EliteBook 8 G1a Notebook Next Gen AI - Copilot+ PC - 16" - AMD Ryzen AI 5 - 340 - 24 GB RAM - 512 GB SSD - hela norden |
| Typ av produkt | Notebook - Copilot+ PC - 169 graders gångsjärnskonstruktion |
| Operativsystem | Win 11 Pro - Danska / engelska / finska / norska / svenska |
| Processor | AMD Ryzen AI 5 340 / 2 GHz, upp till 4.8 GHz / 16 MB Cache |
| Neural processor enhet (NPU) | AMD Ryzen AI - upp till 50 TOPS |
| Minne | 24 GB DDR5 (1 x 24 GB) |
| Lagring | 512 GB SSD - NVMe |
| Display | 16" WLED 1920 x 1200 / WUXGA @ 60 Hz |
| Grafik | AMD Radeon 840M |
| Inmatningsenhet | ClickPad |
| Tangentbord | Hela norden |
| Bakgrundsbelysning, tangentbord | Ja |
| Numeriskt tangentbord | Ja |
| Inbyggd webbkamera | Ja |
| Microsoft Copilot | Yes |
| Nätverksfunktioner | 802.11a/b/g/n/ac/ax/be, Bluetooth 5.4 |
| Batteri | 8-cells |
| Egenskaper | Miljöljussensor, hallsensor, HP Tamper Lock, färgsensor, termogivare, HP Sure Platform |
| Säkerhet | Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip, fingeravtrycksläsare |
| Färg | Glaciärsilver |
| Dimensioner (BxDxH) | 35.9 cm x 25 cm x 1.55 cm |
| Vikt | 1.69 kg |
| Lokalisering | Språk: danska, norska, finska, svenska / region: Danmark, Finland, Norge, Sverige |
| Försäljningsprogram från tillverkaren | HP Smart Buy |
| Miljöstandarder | ENERGY STAR-godkänd EPEAT Gold, EPEAT Climate+ |
| Koldioxidavtryck | 160 kg koldioxidutsläpp |
| Kombinerade tjänster | HP Carbon Neutral Computing Services - To the Door with Usage Service for Notebooks |
Allmänt
| Typ av produkt | Notebook - 169 graders gångsjärnskonstruktion |
| AI-nivå | Copilot+ PC |
| Operativsystem | Windows 11 Pro - Danska / engelska / finska / norska / svenska |
Processor / Chipuppsättning
| CPU | AMD Ryzen AI 5 340 / 2 GHz |
| Max. turbohastighet | 4.8 GHz |
| Antal kärnor | 6-core |
| Cache | L3 - 16 MB |
Neural processor enhet (NPU)
| Neural Processor Unit (NPU) | AMD Ryzen AI |
| NPU-prestanda upp till (TOPS) | 50 TOPS |
| Total processorprestanda upp till (TOPS) | 59 TOPS |
Minne
| RAM | 24 GB (1 x 24 GB) |
| Max. RAM som stöds | 64 GB |
| Teknik | DDR5 SDRAM |
| Hastighet | 5600 MT/s |
| Nominell hastighet | 5600 MT/s |
| Formfaktor | SO DIMM 262-pin |
| Antal kortplatser | 2 |
| Tomma kortplatser | 1 |
Lagring
| Huvudlager | 512 GB SSD PCIe - NVM Express (NVMe) |
Display
| Typ | 16" - IPS |
| LCD-bakgrundsbelysningsteknik | WLED-bakgrundsbelysning |
| Upplösning | 1920 x 1200 (WUXGA) |
| Vert. Synkr. frekv. vid max uppl. | 60 Hz |
| Bredskärm | Ja |
| Bildkvot | 16:10 |
| Ljusstyrka för bild | 300 cd/m² |
| Färgskala | 62.5% sRGB |
| Egenskaper | Bländskydd, WUZGA ultravid visningsvinkel (UWVA), 89.3 % förhållande mellan skärm och stomme |
| Namn tangentbord | HP Premium |
Ljud & Video
| Grafikprocessor | AMD Radeon 840M |
| Kamera | Ja |
| Upplösning | 5 Megapixel |
| Kameraegenskaper | Webkamera skydd, IR-kamera, AI-kamera |
| Ljud | Dubbla stereohögtalare, mikrofon med två lägen |
| Kodek | Realtek ALC3315 |
| Ljudfunktioner | Utdata: diskreta förstärkare, Poly Studio |
Inmatning
| Typ | Tangentbord, ClickPad |
| Bakgrundsbelysning, tangentbord | Ja |
| Tangentbordslayout | Hela norden |
| Numeriskt tangentbord | Ja |
| Egenskaper | Volymkontroll, multitouch-klickdyna, gestfunktion, precisionspekplatta, knapp för andrepilot, spill-resistent, DuraKeys |
Kommunikation
| Trådlös | 802.11a/b/g/n/ac/ax/be, Bluetooth 5.4 |
| Bluetooth-klass | Klass 1 |
| Trådlös styrenhet | MediaTek MT7925 - M.2 2230 |
| Egenskaper | Miracast, dubbelström (2x2), MU-MIMO |
| Standarder som följs | IEEE 802.11d, IEEE 802.11i, WiFi-CERTIFIERAD, IEEE 802.11h, IEEE 802.11e, IEEE 802.11k, IEEE 802.11r, IEEE 802.11v |
Batteri
| Teknik | 8-cells litiumpolymer |
| Vikt | 300 g |
| Kapacitet | 77 Wh |
Växelströmsadapter
| Inmatning | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Utmatning | 100 Watt, 5 / 9 / 12 / 15 / 20 V |
Anslutningar & Utökning
| Gränssnittsdetaljer | 2 x USB4 (supports Thunderbolt 4, DisplayPort 2.1 Alt Mode) (Power Delivery, Sleep & Charge) ¦ USB-C 3.2 Gen 2 (supports DisplayPort 1.4 Alt Mode) (Power Delivery) ¦ Telefon/mikrofonkombinationsjack ¦ HDMI ¦ USB 3.2 Gen 1 (driven) |
Programvara
| Medföljande programvara | HP Support Assistant, HP Power Manager, HP Hotkey Support, HP Secure Erase, HP Client Catalog (avgiftsfri hämtning), HP Image Assistant (gratis nedladdning), HP MAC Address Manager, HP Notifications, HP Connection Optimizer, HP Sure Click, HP Sure Run, HP Sure Recover, HP Privacy Settings, HP Cloud Recovery, HP Sure Sense, HP Sure Admin, HP-kundhantering, bibliotek (gratis nedladdning), HP BIOSphere Gen6, HP Wake on WLAN, myHP, HSA Fusion för kommersiell, HSA Telemetry för kommersiell, HP BIOS Recovery, HP Smart Support, Poly Lens management software, Windows Hello, HP Manageability Integration Kit (gratis nedladdning), HP Connect for Microsoft Endpoint Manager, HP PC Hardware Diagnostics Windows, HP Services Scan, Battery Health Manager, Poly Camera Pro, HP Sure Start, HP-drivrutinsprogram (gratis nedladdning), HP UEFI BIOS Certification level 2.8, Edge Customization |
| Microsoft Copilot | Yes |
Diverse
| Färg | Glaciärsilver |
| Integrerade alternativ | Miljöljussensor, hallsensor, HP Tamper Lock, färgsensor, termogivare, HP Sure Platform |
| Säkerhet | Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip, fingeravtrycksläsare |
| Egenskaper | Automatiskt DriveLock, BIOS Absolute Persistence, HP DriveLock, HP Fast Charge, BIOS-uppdatering via nätverk, MIL-STD-810H testad, PC med säker kärna |
| Stöld-/inbrottsskydd | Plats för säkerhetslås (kabellås säljs separat), intrångssensor för chassi |
| Typ av säkerhetsplats | Kensington nano säkerhetsplats |
| Inkluderade tillbehör | HP 100W Slim USB-C-nätadapter |
| Standarder som följs | CSA, VCCI, BSMI, GS, ISO 9241, CCC, FIPS 140-2 nivå 2, EMC, FCC, RoHS, KCC, CISPR, ICES, Common Criteria EAL4+, KC, CECP, CEL, SRRC, NCC, SEPA, EN 60601-1-2:2015, UL 62368-1, IEC 60601-1-2:2014, TEC, KES, LBL-certifierad (lågt blåljus), Ukraina NSoC, EAEU-efterlevnad, Saudi Arabian Compliance |
| Lokalisering | Språk: danska, norska, finska, svenska / region: Danmark, Finland, Norge, Sverige |
| Försäljningsprogram från tillverkaren | HP Smart Buy |
Mått och vikt
| Dimensioner (BxDxH) | 35.9 cm x 25 cm x 1.55 cm |
| Vikt | 1.69 kg |
Hållbarhetsinformation
| EPEAT-kompatibel | EPEAT Gold |
| EPEAT Klimat+ | Yes |
| ENERGY STAR-certifierad | Ja |
| Koldioxidavtryck | 160 kg koldioxidutsläpp |
| Tillverkning (kg CO2e) | 136 |
| Logistik (kg CO2e) | 9 |
| Användning (kg CO2e) | 14 |
| EOL (kg CO2e) | 1 |
| Totalt kol utan användningsfas (kg CO2e) | 146 |
Tillverkarens garanti
| Kombinerade tjänster | HP Carbon Neutral Computing Services - To the Door with Usage Service for Notebooks |
Miljöparametrar
| Min temperatur vid drift | 0 °C |
| Max temperatur vid drift | 35 °C |
| Luftfuktighet vid drift | 10 - 90 % (icke-kondenserade) |
| Stöttolerans (vid drift) | 40 g @ 2 ms halvsinus |
| Stöttolerans (i vila) | 240 g @ 2 ms halvsinus |
| Vibrationstolerans (vid drift) | 1.043 g @ RMS (random) |
| Vibrationstolerans (i vila) | 3.5 g @ RMS (random) |
| Produktlinje | HP EliteBook 8 |
| Modell | G1a Notebook Next Gen AI |
| Märke | HP |
Specifikation
Leverans
Vi erbjuder flera smidiga leveransalternativ beroende på ditt postnummer, såsom Budbee Box, Early Bird, Instabox och DB Schenker. Vid köp över 499 kr är leveransen kostnadsfri, annars tillkommer en fraktavgift från 49 kr. Välj det alternativ som passar dig bäst för en bekväm leverans.
Betalning
Du kan betala tryggt och enkelt via Avarda med flera alternativ: Swish för snabb betalning, kortbetalning med VISA eller MasterCard, faktura med 30 dagars betalningstid, eller konto för flexibel delbetalning.